fot. flickr.com

Wykryto dwa kolejne ogniska ASF

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o 22. i 23. w tym roku ognisku afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Oba ogniska wykryto w województwie lubelskim.

22. ognisko w 2019 r. stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim, w którym trzymano 129 świń. Kolejne – 23. ognisko ujawniono w gospodarstwie znajdującym się w gminie Kock, w powiecie lubartowskim, w którym znajdowało się 9 świń. Oba gospodarstwa położone są w obszarze zagrożonym ASF. Wdrożono w nich procedury związane z likwidacją choroby.

Wiceszef „Solidarności” Rolników Indywidulanych senator PiS-u Jerzy Chróścikowski wskazuje, że walka z afrykańskim pomorem świń w Polsce nie zakończy się tak szybko.

– Mamy poważny problem. Walczymy już od kilku lat i ta walka będzie trwała jeszcze długo. W innych krajach jest tak samo. Rząd robi wszystko, co możliwe, rolnicy muszą dalej dbać o bioasekurację. Największy problem mamy z dzikami, które są tym wektorem przenoszącym, szczególnie w gospodarstwach. Kiedy była zima, mieliśmy spokój. Kiedy jest lato i rolnicy przemieszczają się, występuje większe zagrożenie przenoszenia ASF – podkreśla Jerzy Chróścikowski.

ASF jest zaraźliwą i przebiegającą z wysoką śmiertelnością wirusową chorobą dzików i świń. W Polsce wirus ASF wykryto po raz pierwszy w lutym 2014 roku 800 metrów od granicy z Białorusią.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl