Szczecin: We wrześniu rozpocznie się remont Mostu Cłowego

Most Cłowy, jedna z najważniejszych przepraw w Szczecinie, zostanie wyremontowany i oddany do użytku za 12 miesięcy – poinformował Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Od maja br. most jest zamknięty dla ruchu kołowego i pieszego.

Konsorcjum Vistal Gdynia S.A. oraz Vistal Infrastructure wyremontują Most Cłowy – powiedziała rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego (ZDiTM) Hanna Pieczyńska.

Na początku września zostanie podpisany dokument przez obie strony. Firma niezwłocznie przystąpi do prac na moście, aby był on jak najszybciej przejezdny – zaznacza.

Pieczyńska dodała, że według umowy firma ma zapewnić pełną przejezdność mostu do 31 lipca 2017 r.

– Termin ten związany jest z przypadającymi wtedy w Szczecinie regatami wielkich żaglowców. Zakończenie wszelkich robót zostało określone na 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy – podkreśla.

Koszt całego remontu to przeszło 18 milionów zł.

– Prace na moście rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pierwsza część to rozbiórka istniejących przęseł kablobetonowych. Zostaną one wymienione na nowe o konstrukcji zespolonej, renowacji poddane będą podpory – wyjaśnia rzeczniczka.

Most Cłowy łączy prawobrzeżną część Szczecina z lewobrzeżną. Zdaniem Pieczyńskiej kierowcy nie powinni spodziewać się dodatkowych utrudnień w ruchu, za wyjątkiem okresu transportu ciężkiego sprzętu na teren budowy. Od maja br. trasa alternatywna przebiega przez Most Pionierów.

Według specjalistów z Politechniki Gdańskiej, na moście awarii uległy stalowe cięgna sprężające umieszczone w opasce żelbetowej wykonanej pomiędzy belkami. Stwierdzono także zarysowania poprzecznicy i pęknięcie opaski żelbetowej.

Pod koniec maja o głośnym huku, który dobiegł spod mostu, poinformowali służby wędkarze. Specjaliści wezwani na miejsce stwierdzili, że most należy zamknąć.

Most Cłowy został oddany do użytku w 1960 r. Jego długość to 204 m, a szerokość blisko 19 m.

Jak poinformował Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, w 2013 r. most przeszedł gruntowny przegląd, w listopadzie ub.r. przegląd roczny, a trzy miesiące temu oględziny. Według ZDiTM, nic nie wskazywało na to, że może dojść do tego typu awarii.

PAP/RIRM

drukuj