Szczecin: Wkrótce 6. Kongres Morski o m.in. strategicznych inwestycjach polskich portów morskich

Żegluga, stocznie, rybołówstwo i strategiczne inwestycje rozwojowe polskich portów morskich to m.in. tematy 6. Międzynarodowego Kongresu Morskiego, który odbędzie się 15 i 16 czerwca w Szczecinie. Tegoroczna edycja Kongresu towarzyszy Światowym Dniom Morza.

Kongres Morski to spotkanie przedstawicieli organizacji z branży morskiej, turystycznej i przetwórstwa ryb, oraz naukowców, polityków i samorządowców.

Jeden z bloków tematycznych będzie poświęcony żegludze, portom i stoczniom. W jego ramach zaplanowano rozmowy m.in. na temat strategicznych inwestycji rozwojowych polskich portów morskich, o żegludze promowej na Bałtyku czy instrumentach finansowych dedykowanych gospodarce morskiej. Będzie mowa także o perspektywach włączenia transportu wodnego śródlądowego do systemu transportowego oraz transporcie kolejowym w obsłudze portów morskich.

Kolejny blok będzie dotyczyć edukacji i innowacji. Odbędą się np. rozmowy o nowoczesnym recyklingu statków. Uczestnikom Kongresu zostanie przedstawiony programem, który przewiduje finansowanie innowacyjnych projektów w zakresie projektowania i produkcji jednostek pływających, w tym m.in. nowych systemów zasilania w energię, a także nowatorskich technologii wspierających infrastrukturę stoczniową oraz portową.

Z kolei blok poświęcony rybołówstwu i ekologii to m.in. rozmowy o wrakach i amunicji zalegających w Morzu Bałtyckim. W tej części także ocena ryzyka likwidacji skutków wyłowienia amunicji chemicznej zatopionej w Bałtyku.

Dwie dyskusje poświęcone będą rozwojowi turystyki morskiej. Do udziału w pierwszej zaproszono ministrów infrastruktury i rozwoju oraz turystyki, a także prezydentów i burmistrzów nadmorskich kurortów. Swoje spojrzenie na to zagadnienie zaprezentują także eksperci uczestniczący w panelu inwestorów.

Tegoroczny 6. Kongres Morski, który odbędzie się 15 i 16 czerwca w Szczecinie towarzyszy Światowym Dniom Morza w stolicy Pomorza Zachodniego.

Organizatorem Kongresu jest Fundacja Kongres Morski, której fundatorami są Północna Izba Gospodarcza i Polska Żegluga Morska. Swój wkład w prace nad Kongresem ma także Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl