fot. TT//DariuszMatecki

[TYLKO U NAS] D. Matecki o przystąpieniu Szczecina do spółki New Cogen: To, co dzieje się w Szczecinie, to gospodarcza niemiecka kolonizacja przy współudziale radnych KO i tzw. bezpartyjnych

To, co dzieje się w Szczecinie, to gospodarcza niemiecka kolonizacja przy współudziale radnych KO i tzw. bezpartyjnych. Mamy w Szczecinie elektrociepłownie należące do PGE, czyli największego płatnika polskiego różnych form podatków, a miasto doinwestuje kwotą 6 milionów złotych niemiecką spółkę – powiedział Dariusz Matecki, radny miasta Szczecina z Solidarnej Polski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Radni Szczecina przegłosowali dzisiaj przystąpienie miasta do spółki New Cogen, która ma wybudować w Szczecinie jednostkę kogeneracyjną zasilaną gazem ziemnym. W mieście funkcjonuje elektrociepłownia PGE, a pomimo tego szczecińscy radni opowiedzieli się za niemiecką gospodarczą kolonizacją polskiego miasta.

– To, co dzieje się w Szczecinie, to gospodarcza niemiecka kolonizacja przy współudziale radnych KO i tzw. bezpartyjnych. Mamy w Szczecinie elektrociepłownie należące do PGE, czyli największego płatnika polskiego różnych form podatków, a miasto doinwestuje kwotą 6 milionów złotych niemiecką spółkę, co może skutkować zamknięciem polskiej elektrociepłowni, utratą kilkuset miejsc pracy oraz znacznymi stratami dla polskiego budżetu – wskazał gość Radia Maryja.

Albo za stanowiska, albo nie wiadomo dlaczego, miasto chce wystąpić przeciwko Polsce, polskiej racji stanu i wspierać niemiecki kapitał (…) – kontynuował.

– PGE w Szczecinie w ciągu ostatnich lat zainwestowało 650 milionów złotych dla polepszenia komfortu życia mieszkańców oraz po to, żeby praca była bardziej ekologiczna poprzez spalanie mniejszej ilości węgla. Na to wchodzi niemiecki kapitał i może to skutkować tym, że te inwestycje pójdą na marne, bo będzie trzeba zamknąć elektrociepłownie, stanie się ona zbędna. Jeśli to nie jest atak w polskie interesy, to nie wiem, czym to jest. Sprawę powinno zbadać ABW, CBA. Tego typu inwestycjom w miastach trzeba się z całą stanowczością sprzeciwiać – powiedział Dariusz Matecki.

W sprawie przystąpienia Szczecina do spółki New Cogen debatowali dzisiaj szczecińscy radni.

– Przede wszystkim wiceprezes PGE próbował bronić polskiego kapitału. Jedna z osób argumentowała, że inwestycja w niemiecki kapitał nic nie zmieni, nie będzie trzeba zamykać elektrociepłowni PGE. Przewodniczący radnych bezpartyjnych powiedział, że on się nie zna na energetyce cieplnej, ale na 100 proc. nie wzrosną opłaty za ciepło. Jak słyszę coś takiego, to się łapię za głowę. Kiedy dostajemy raporty od PGE, ile więcej mogą zapłacić Polacy, a tu wychodzi nauczyciel i mówi, że według niego na 100 proc. nie wzrosną opłaty. Widzimy, kto głosował nad tym, żeby samorządowe pieniądze trafiły w niemieckie ręce. Dla mnie jest to sprzeczne z polską racją stanu. Trzeba zrobić wszystko, żeby zatrzymać tego typu inicjatywy – podsumował radny Szczecina.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Dariusza Mateckiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj