fot. PAP/Marcin Bielecki

Historia pomorskiego rybołówstwa w muzeum w Szczecinie

Przeszło 350 eksponatów związanych z pracą rybaków można będzie od piątku oglądać w szczecińskim muzeum. Ostatnia taka ekspozycja była prezentowana przeszło ćwierć wieku temu.

„Rybacy z przeszłości” to wystawa przedstawiająca narzędzia i sprzęt rybaków pomorskich od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych.

„Rybactwo jest tą dziedziną działalności człowieka, która nie zmienia się od lat. Wędka czy haczyk wyglądają tak samo i mają te same funkcje. Sama idea jak złapać rybę jest od tysiącleci niezmienna” – powiedziała dziś dziennikarzom kuratorka wystawy Iwona Karwowska.

Na ekspozycji prezentowana jest duża część kolekcji tzw. rybackich narzędzi kolnych. Jak tłumaczyła Karwowska „są to grzebienie, ości wielozębne przypominające duże widelce, bodarze mające kształt haka połączonego z igłą. Narzędzia te wykorzystywane były podczas połowów w okresie tarła”. Sprzęt ten został w Polsce zakazany i wycofany z użytku w 1932 r.

Na wystawie znajdują się również przedmioty związane z zimowymi połowami.

„Wśród prezentowanych narzędzi można zobaczyć siekiery i piły do lodu, pieśni czyli szpikulce do rąbania tafli, szukarki i widły do wyławiania worków i sieci z przerębli” – wymieniała kuratorka.

W jednej z sal wystawienniczych prezentowane są również charakterystyczne meble, które 100 lat temu znajdowały się w pomorskich tawernach.

Ekspozycję dopełniają fotografie z początku XX w. Zdjęcia należące do zbiorów przedwojennych muzeum przedstawiają pomorskie wioski rybackie ze szachulcowymi zabudowaniami, przystanie morskie i rzeczne, a także pracę samych rybaków. Wystawie towarzyszy również współczesne malarstwo o tematyce marynistycznej.

Ekspozycję w budynku Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego można oglądać do 20 listopada.

PAP/RIRM

drukuj