Turcja chce blokady koncertu poświęconego pamięci Ormian

Władze Turcji usiłują zablokować koncert orkiestry symfonicznej z Drezna poświęcony pamięci Ormian zamordowanych przez Imperium Osmańskie podczas I wojny światowej. Ankara interweniowała w Brukseli, by wstrzymać dotacje dla tego projektu – informuje „Bild”.

Projekt „Aghet” (ormiańskie określenie ludobójstwa) realizowany jest przez drezdeńskich symfoników oraz niemiecko-ormiańskiego gitarzystę Marca Sinana, którego babcia była świadkiem wydarzeń sprzed 100 lat. Komisja Europejska wsparła przedsięwzięcie kwotą 200 tys. euro.

Jak pisze „Bild”, ambasador Turcji w Brukseli „od dłuższego czasu codziennie” domagał się cofnięcia dotacji i usunięcia ze strony internetowej KE informacji o projekcie zawierającej słowo „ludobójstwo”. KE nie zrezygnowała co prawda z finansowania koncertu, usunęła jednak kontrowersyjny wpis. „Realizacja projektu nie podlega dyskusji” – powiedziała rzeczniczka UE.

Szef Orkiestry Symfonicznej w Dreźnie Markus Rindt skrytykował działania podejmowane przez przedstawicieli Turcji jako „zamach na wolność słowa”. Usunięcie wpisu z internetu uznał za błąd. „Trzeba nazwać po imieniu to, co się wydarzyło. Nie możemy kwestionować tego, że było to ludobójstwo” – powiedział Rindt.

Pod koniec kwietnia „Aghet” ma zostać pokazany w Dreźnie, a następnie zostanie wystawiony w Stambule, Belgradzie i Erewaniu.

Za symboliczny początek masowych mordów na Ormianach w Imperium Osmańskim uważa się 24 kwietnia 1915 r., kiedy władze aresztowały w Konstantynopolu ok. 250 przywódców elit ormiańskich, których później stracono. Po ich egzekucji turecki rząd zarządził masową deportację Ormian, zamieszkałych głównie we wschodniej Turcji. Mężczyźni byli mordowani w egzekucjach, a kobiety, dzieci i starców przesiedlano na pustynne tereny dzisiejszej Syrii. Ginęli w marszach śmierci, pozbawieni wody i żywności. Szacuje się, że w kampanii, trwającej do końca pierwszej wojny światowej, życie straciło ok. 1-1,5 mln Ormian.

Większość historyków uznaje, że masowy mord na Ormianach kwalifikuje się jako ludobójstwo. Turcja nie zgadza się z tą oceną.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl