Pogorszenie pogody; w górach możliwe opady śniegu

Jak informuje IMGW, krańce zachodnie Europy będą pod wpływem wyżu z centrum nad Atlantykiem. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują niże.

Południowy wschód Polski będzie na skraju niżu z ośrodkiem nad Rumunią. Pozostała część kraju znajdzie się w słabym klinie wyżowym, ale po południu północny zachód Polski stopniowo będzie przechodzić pod wpływ niżu znad Morza Północnego. Napływać będzie powietrze arktyczne.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 994 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza i Podlasiu zachmurzenie całkowite i okresami opady deszczu; w rejonach podgórskich Podkarpacia opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a w Beskidach śniegu; przyrost pokrywy śnieżnej w górach o 8 cm. W zachodniej połowie Polski zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami rozpogodzenia; okresami przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, możliwe burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże i słabe przelotne opady deszczu. W rejonach podgórskich Karpat i w Karpatach okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 8 do 11 st.; w rejonach podgórskich od 3 do 7 st. Wiatr słaby, na wschodzie z kierunków północnych, poza tym zmienny, z przewagą kierunków zachodnich. Na zachodzie wiatr okresami umiarkowany i porywisty.

W nocy z poniedziałku na wtorek na krańcach wschodnich Polski zachmurzenie całkowite i słabe opady deszczu, a w rejonach podgórskich Podkarpacia i w Beskidach śniegu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe, jedynie początkowo miejscami umiarkowane i duże oraz zanikające przelotne opady deszczu, a w Karpatach śniegu. Po północy w centrum i na południu gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 400 m. Nad ranem na krańcach zachodnich wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego, na Nizinie Szczecińskiej możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od -2 do 0 st., chłodniej w rejonach podgórskich – od -5 do -2 st., cieplej na wschodzie – od 0 do 3 st. oraz na Pomorzu Zachodnim – od 1 do 5 st. Wiatr na wschodzie słaby, z kierunków północnych, poza tym słaby, zmienny, na zachodzie przechodzący na kierunki południowe i wzmagający się do umiarkowanego.

PAP/RIRM

drukuj