Prezes ARiMR: od października będą zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich

70 procent zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich za 2016 rok planuje wypłacić rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – poinformował prezes Agencji Daniel Obajtek. Ponadto we wrześniu uruchomionych zostanie 5 działań w ramach PROW.

– Planujemy wypłacić zaliczki w wysokości 70 procent, będzie to wypłata rzędu 10 mld zł. Jest to potężne przedsięwzięcie, nad którym teraz pracujemy – powiedział Obajtek.

Zaznaczył, że zaliczki będą dotyczyły wszystkich 17 rodzajów dopłat bezpośrednich. Dopłaty będą realizowane od 17 października do końca listopada br.

W tym roku wnioski o dopłaty złożyło tylu rolników, co rok wcześniej, tj. 1 mln 355 tys. Obajtek zauważył, że Agencja uporała się z wnioskami do końca czerwca, mimo że KE wydała zgodę na wydłużenie terminu ich przyjmowania do października. Pozwoliło to na wcześniejsze wprowadzenie ich do systemu i dzięki temu będzie możliwe uruchomienie zaliczek.

Zaliczki mogą być wypłacane tylko do 1 grudnia, bowiem od tej daty rusza akcja wypłacania dopłat bezpośrednich. Wysokość dopłat bezpośrednich zostanie określona na początku października br. W 2015 roku na dopłaty było około 3,4 mld euro, tj. około 14,5 mld zł. Pieniądze na dopłaty pochodzą z UE.

Zaliczki wypłacane były także w ubiegłym roku, w wysokości 50 procent, ale tylko na poczet jednolitej płatności obszarowej, płatności dodatkowej, płatności do roślin wysokobiałkowych oraz płatności do owoców miękkich. Pieniądze dostało około 80 procent rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie w 2015 roku, a Agencja wypłaciła blisko 2,7 mld zł.

Obajtek poinformował, że we wrześniu uruchomiony zostanie nabór 5 nowych działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Będzie to wsparcie inwestycji w małe przetwórstwo – działanie przeznaczone dla członków rodzin rolnika ubezpieczonych w KRUS; pomoc dla grup producenckich; wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów; płatności dla rolników z małych gospodarstw w zamian za przekazanie gospodarstwa rolnego oraz działanie delegowane do samorządów – wsparcie dla inwestycji w infrastrukturę – gospodarkę wodnościekową.

PAP/RIRM

drukuj