fot. pixabay.com

ARiMR: 20 października ostatni dzień naboru dla sadowników i producentów truskawek

Tylko do 20 października właściciele gospodarstw sadowniczych i plantacji truskawek poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą ubiegać się o wsparcie. Maksymalna pomoc, to 15 tys. euro – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Z dofinansowania mogą skorzystać producenci rolni, w gospodarstwach których w 2023 r. przymrozki wiosenne, huragan lub grad spowodowały straty na co najmniej 70 proc. powierzchni sadów, upraw krzewów owocowych i truskawek. [czytaj więcej]

Jeśli szkody w gospodarstwie rolnym (lub dziale specjalnym produkcji rolnej) wynoszą do 30 proc. średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 5 ubiegłych lat (z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej), wsparcie będzie przyznawane w ramach pomocy de minimis. Natomiast w przypadku strat, które wynoszą powyżej 30 proc. pomoc będzie udzielana poza formułą de minimis.

Aby obliczyć wysokość dofinansowania, należy pomnożyć deklarowaną przez rolnika we wniosku powierzchnię upraw, na której wystąpiły szkody, oraz stawkę pomocy. W przypadku upraw krzewów owocowych i truskawek stawka pomocy wynosi 2,5 tys. zł na ha, a jeśli chodzi o sady – 5 tys. zł na hektar.

Jedno gospodarstwo nie może jednak otrzymać wsparcia przekraczającego równowartość 15 tys. euro. Jeżeli rolnik nie ubezpieczył co najmniej połowy upraw rolnych (z wyłączeniem łąk i pastwisk), kwota pomocy będzie pomniejszana o 50 proc. – zastrzega ARiMR.

Wnioski można składać bezpośrednio w biurach powiatowych Agencji, wysyłać drogą pocztową, a także przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl