fot. PAP/Piotr Nowak

ARiMR i WOT podpisały porozumienie o współpracy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała porozumienie o współpracy z dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej – poinformowała w czwartek ARiMR. Inicjatywa obejmuje m.in. szkolenia z przysposobienia wojskowego i współpracę w sytuacjach kryzysowych.

https://twitter.com/ARiMR_GOV_PL/status/1545077111484022785

Jak poinformowano, dokument podpisali Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, i generał broni Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. W wydarzeniu uczestniczyli też Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Michał Wiśniewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Porozumienie ma na celu m.in. wzmocnienie zdolności obronnych kraju, przygotowanie pracowników obu instytucji do współdziałania w różnych stanach gotowości obronnej państwa i wzajemnego przekazywania informacji o zagrożeniach i zdarzeniach istotnych z punktu widzenia funkcjonowania urzędów” – przekazano.

Inicjatywa obejmuje także: szkolenia z przysposobienia wojskowego, współpracę w sytuacjach kryzysowych, wsparcie logistyczne, promocję zdrowej żywności i edukację patriotyczno-obronnej i ekologiczną.

„Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny – ta parafraza przysłowia z czasów rzymskich jest dzisiaj, gdy tuż za naszymi granicami toczy się wojna, niezwykle trafna. Dlatego ja i moi współpracownicy podjęliśmy starania, by włączyć się w działania na rzecz bezpieczeństwa” – podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wyrażono nadzieję, że obecność Agencji w każdym województwie i 314 powiatach okaże się cenna również w tak istotnej kwestii jak obronność kraju.

Wiceminister dodał, że to nowatorski, ważny i potrzebny pomysł, aby instytucja rolnicza współpracowała z wojskiem.

„Uważam, że koncepcje działania w terenie zarówno Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej, wspaniale łączą się w jedną ideę” – zwrócił uwagę Ryszard Bartosik.

„Gdy pięć lat temu powstawały Wojska Obrony Terytorialnej, nie były doceniane. Ta ocena zmieniła się radykalnie w ostatnim czasie. Żołnierze WOT udowodnili swoją wartość wzorową służbą nie tylko na granicy z Białorusią, ale także w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych” – podkreślił Michał Wiśniewski.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej zauważył, że ponad 60 procent żołnierzy to mieszkańcy małych miejscowości, wielu z nich to rolnicy.

„Współdziałanie ARiMR i WOT umożliwi szerszą aktywizację zawodową żołnierzy-rolników. Będzie to stanowić grunt pod inicjatywy wzmacniające odporność wiejskich społeczności. Ponadto nasza współpraca umożliwi objęcie programem przysposobienia wojskowego pracowników Agencji oraz wykorzystanie jej infrastruktury do prowadzenia działań rekrutacyjnych na rzecz Sił Zbrojnych” – podsumował generał broni Wiesław Kukuła.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl