„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego lekturą Narodowego Czytania 2018

8 września tego roku cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Para prezydencka zainaugurowała akcję Narodowe Czytanie 2018. Akcja ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa.

Prezydent Andrzej Duda mówiąc o lekturze, która będzie czytana we wrześniu, zwrócił uwagę, że wiele zawartych w książce pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych.

Według niego Stefan Żeromski pisze w „Przedwiośniu” o Polsce „wielu kontrastów”.

„Polsce, w której jest wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój” – dodał.

Te wszystkie pytania jawią się na tle tej książki; „pytania, na które dzisiaj być może łatwiej nam odpowiedzieć niż było wtedy” – zaznaczył prezydent.

Jakiej my ostatecznie Polski tak naprawdę chcemy? Jaki chcemy, aby był jej ustrój w porównaniu z innymi państwami? Czy ona jest już dzisiaj taką Polską, o jakiej marzyliśmy, czy chcemy jeszcze ją naprawić? Choć ta powieść mówi o czasach sprzed 100 lat, to wiele tych pytań dzisiaj jest cały czas bardzo aktualnych. Dlatego ta powieść wydaje nam się tak ważna i myślę, że w 2018 roku warto ją przypomnieć i warto ją przeczytać – zwrócił uwagę Andrzej Duda.

Para prezydencka zachęca także do czytania tekstów dot. wolności i niepodległości.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda poinformowała również o powstaniu specjalnej antologii polskich utworów pomyślanej na stulecie niepodległości.

Zbiór ten zawiera 44 teksty i nazwaliśmy go „Antologią Niepodległości”. Jest to piękny przekrojowy obraz naszej kultury i literatury narodowej od „Bogurodzicy” poprzez arcydzieła pisarzy staropolskich, poprzez romantyzm, pozytywizm, Młodą Polskę, literaturę II Rzeczypospolitej, wreszcie twórczość wojenną, powojenną aż po współczesność – zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda.

W ubiegłym roku w ramach akcji czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

RIRM

drukuj