PO naciska na prezydenta ws. sędziów TK

Politycy Platformy Obywatelskiej wywierają nacisk na prezydenta Andrzeja Dudę, aby przyjął ślubowanie nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Klub Platformy przygotował projekt uchwały Sejmu. Parlamentarzyści tej partii chcą, by to Sejm wezwał prezydenta do szybkiego wyznaczenia daty złożenia ślubowania nowych sędziów. Według byłego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka bierność ze strony głowy państwa może stanowić naruszenie Konstytucji.

Prof. Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista, podkreśla, że to Platforma Obywatelska działała niezgodnie z ustawą zasadniczą.

– Uważam, że postępowanie pana prezydenta Dudy jest bardzo dobre. Prezydent cierpliwie czeka (nie daje się wyprowadzić z równowagi) z przyjęciem ślubowania, tym bardziej, że Konstytucja nie zakreśla żadnego terminu dla prezydenta. Takie ponaglanie może być co najwyżej irytujące, bo występuje z nim strona czy środowisko polityczne, które złamało czy naruszyło Konstytucję, naruszyło prawa Sejmu kpiąc i śmiejąc się w oczy całemu Sejmowi. Pamiętam, jak patrzono na nas triumfalnie wtedy, kiedy przeforsowywano pięciu sędziów. Mówiliśmy wtedy, że są naruszenia, że jest to niezgodne z Konstytucją –   zwróciła uwagę Krystyna Pawłowicz.

Prawo i Sprawiedliwość chce unieważnić wybór 5 nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, rozszerzyć – z obecnych 9 do 11 sędziów – pełny skład Trybunału oraz wygasić kadencję obecnego prezesa.

Takie zapisy zawiera projekt nowelizacji ustawy o TK, zgłoszony w czwartek przez PiS. W piątek został on wycofany, w celu wprowadzenia poprawek. Politycy PiS podkreślają, że nie zmienią one meritum projektu.

RIRM

drukuj