[TYLKO U NAS] P. Mucha: Rozmowy prezydenta A. Dudy z D. Trumpem będą dotyczyć m.in. obecności amerykańskich wojsk w Polsce

Te rozmowy, które będą miały miejsce 12 czerwca w USA, to rzecz, która interesuje też partnerów NATO. Będą dotyczyć relacji polsko-amerykańskich i obecności amerykańskich wojsk w Polsce, ale również szerszych tematów, bo mówimy o wzmacnianiu tzw. wschodniej flanki NATO – powiedział w środowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja minister Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Odniósł się w ten sposób do wizyty polskiego prezydenta w USA.

Wczoraj w kwaterze głównej NATO odbyły się rozmowy z USA dotyczące wzmocnienia obecności amerykańskich sił wojskowych w Polsce. Niedługo prezydent Andrzej Duda wybiera się również z wizytą do Stanów Zjednoczonych, gdzie będzie rozmawiał z Donaldem Trumpem.

– Te rozmowy, które będą miały miejsce 12 czerwca w USA, to rzecz, która interesuje też partnerów NATO. Będą dotyczyć relacji polsko-amerykańskich i obecności amerykańskich wojsk w Polsce, ale również szerszych tematów, bo mówimy o wzmacnianiu tzw. wschodniej flanki NATO. To jest komponent związany z bezpieczeństwem – podkreślił Paweł Mucha.

Aktualnie trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Słowenii. W spotkaniu udział weźmie także prezydent Niemiec.

– Wizyta prezydenta na Słowenii to przede wszystkim udział w inicjatywie Trójmorza. Prezydent, odbywając podróż do USA, przedstawia informacje, które związane są z całym zagadnieniem inicjatywy Trójmorza i gospodarki. Polska prowadzi nie tylko rozmowy we własnej sprawie, ale wypowiada się też jako rzecznik regionu – wskazał wiceszef Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent Donald Trump wielokrotnie podkreślał, że Polska jako jedno z nielicznych państw wywiązuje się z płacenia składki na rzecz funduszu obronnego w ramach NATO.

– To jest bardzo ważne, bo dotyczy także oceny naszej wiarygodności. Polska wszędzie, tam gdzie jest potrzebna, uczestniczy w wydarzeniach na rzecz utrzymania pokoju. Nie dość, że wydatkujemy 2 proc. PKB w ramach NATO, to jednocześnie sami określamy sobie wysokie standardy – zaznaczył Paweł Mucha.

Całość rozmowy z ministrem Pawłem Muchą w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj