fot. PAP/Piotr Nowak

Trwa wizyta prezydenta A. Dudy w Słowenii

Prezydent Polski Andrzej Duda rozpoczął dziś dwudniową wizytę w Słowenii. Przed południem spotkał się z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem. Po południu prezydent Polski wziął udział w otwarciu Forum Biznesu państw Inicjatywy Trójmorza. 

Jutro odbędzie się posiedzenie plenarne z udziałem prezydentów państw inicjatywy. To już czwartego tego typu spotkanie. Tym razem w obradach będzie uczestniczył prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Zainteresowane tą formą współpracy są także USA.

Prezydencki minister Paweł Mucha zwraca uwagę, że inicjatywa o charakterze politycznym przekształciła się już w forum o charakterze biznesowym i gospodarczym.

– Mówimy o konkretnej współpracy w ramach funduszu Trójmorza i konteksty związane z bezpieczeństwem energetycznym, siecią drogową, połączeniami energetycznymi, rozwijaniem tych obszarów, bo chcielibyśmy, żeby ten standard był porównywalny do standardu z Europy Zachodniej. To są cele kierunkowe, w zakresie których rozmawiamy. Rozmowy te są na tyle ważące z perspektywy ogólnoeuropejskiej, że jest też zainteresowanie ze strony partnerów niemieckich – podkreśla Paweł Mucha.

Inicjatywa Trójmorza to zapoczątkowana w 2015 r. przez prezydentów Polski i Chorwacji platforma współpracy prezydentów 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

RIRM

drukuj