fot. PAP/Radek Pietruszka

Podsumowanie wizyty prezydenta A. Dudy w USA

Prezydent Andrzej Duda zakończył swoją sześciodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. W trakcie podróży spotkał się między innymi z przywódcą USA Donaldem Trumpem. Komentatorzy zauważają, że to jedna z najbardziej owocnych wizyt polskiego przedstawiciela w USA od lat.

Prezydent Andrzej Duda przybył do USA w ubiegłym tygodniu. Swoją wizytę rozpoczął w środę od spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem. Politycy podpisali porozumienie o zacieśnieniu współpracy obronnej.

– Zgodnie z podpisaną deklaracją, Polska i USA będą kontynuowały współpracę na rzecz bezpieczeństwa. Polska zapewni infrastrukturę dla wsparcia obecności dodatkowego tysiąca żołnierzy amerykańskich. Polski rząd zapewni do tego odpowiednie warunki bez dodatkowych kosztów dla rządu amerykańskiego – powiedział Donald Trump.

To kluczowa decyzja dla naszego bezpieczeństwa.

– Jak mówił pan prezydent, będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce, będzie to wzmocniona współpraca, będzie to trwała obecność, która będzie się stopniowo rozwijała mam nadzieję pod względem ilości żołnierzy, ale także pod względem infrastrukturalnym. To jest bardzo ważne. Dziękuję także za tę decyzję o utworzeniu dowództwa dywizyjnego w Polsce. To ma wielkie znaczenie nie tylko dla Polski, ale także dla naszej części Europy, dla Europy Środkowej, państw bałtyckich – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Polska chce także kupić od Amerykanów 32 myśliwce piątej generacji F-35. Podczas wizyty prezydenta Dudy w Houston padła również deklaracja dalszego importu gazu LNG z Teksasu i Luizjany. Obie inwestycje dają Polsce bezpieczeństwo – militarne i energetyczne.

W Houston podpisane zostało także porozumienie z centrum onkologicznym jednego z tamtejszych uniwersytetów w zakresie nowych technologii w leczeniu raka. Dla polskich pacjentów to nadzieja na lepsze metody leczenia.

– Żeby mogli wrócić do zdrowia, żeby ich życie uczynić jak najbardziej możliwie komfortowym, mimo tego schorzenia, na które zapadli. Mam nadzieję, że uda nam się w Polsce w przeciągu kilku lat stworzyć nowy, nowoczesny, na poziomie światowym system opieki nad chorymi, ale przede wszystkim system profilaktyki antynowotworowej – zaznaczył Andrzej Duda.

Wizyta pary prezydenckiej w USA to także spotkanie z Polonią.

– Za tę właśnie pamięć i trwanie przy Polsce i polskości, bardzo często przez ponad 100 lat, chciałem państwu z całego serca podziękować. Waszym rodzinom, waszym bliskim, waszym przodkom, za to, że tę polskość przechowali. Dziękuję za to w imieniu RP – dodał.

Podczas wizyty w Dolinie Krzemowej prezydent Duda rozmawiał natomiast z polskimi inżynierami, którzy wdrażają w Stanach swoje projekty, szefami koncernów jak Google i YouTube, a także z polskimi pracownikami tych firm.

– Pracują dla Google’a właśnie nad tymi najnowocześniejszymi rozwiązaniami, takimi jak sztuczna inteligencja, tym się specjalizują. Bardzo mnie to cieszy, że nasi inżynierowie tutaj, w tej tak niezwykle znanej i nowoczesnej firmie, znajdują zatrudnienie – wskazał prezydent Polski.

Wszystkie spotkania i podpisane porozumienia świadczą o rosnącym znaczeniu Polski w Europie – zaznaczyła politolog dr Lucyna Kulińska.

– To Niemcy są najbardziej zaniepokojone, najbardziej niechętne tym wszystkim porozumieniom. Oznacza to jednak, że takie działanie jest skuteczne – podkreśliła dr Lucyna Kulińska.

To była już druga wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Podczas spotkania prezydent zaprosił przywódcę USA Donalda Trumpa do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jeśli przyjmie zaproszenie, będzie to także jego druga wizyta w naszym kraju.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj