PAP/Leszek Szymański

K. Łapiński: Prezydent będzie przekonywał do zrealizowania postulatów osób niepełnosprawnych

Prezydent Andrzej Duda rozmawia z rządem i będzie przekonywał do jak najszerszego zrealizowania postulatów osób niepełnosprawnych; spełnienie jednego z ich postulatów to też efekt działalności prezydenta – powiedział w środę rzecznik głowy państwa Krzysztof Łapiński.

Od ubiegłej środy w Sejmie protestują rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz z ich podopiecznymi; domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

W porozumieniu, które rząd zawarł we wtorek podczas posiedzenia Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych z częścią środowiska osób niepełnosprawnych, zapisano m.in. podniesienie od czerwca renty socjalnej do poziomu najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, czyli do 1029,80 zł, corocznie waloryzowanych, realizacji programu Dostępność plus ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych.

Zawarto w nim także zobowiązanie do wprowadzenia i realizacji od 1 lipca 2018 r. koordynowanej opieki dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

– Należy domniemać, że wczorajsze propozycje rządu, a przynajmniej spełnienie jednego z dwóch postulatów, to też jest efekt działalności pana prezydenta – powiedział Krzysztof Łapiński w środę w Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma 9”.

Zapewnił, że Andrzej Duda „cały czas rozmawia z rządem i minister (rodziny i pracy Elżbietą Rafalską) i będzie przekonywał do jak najszerszego zrealizowania postulatów, czy wsparcia osób niepełnosprawnych”. Dodał, że prezydent zna postulaty niepełnosprawnych i ma świadomość ich potrzeb.

Dopytywany, czy prezydent jest zadowolony z propozycji rządu odparł, że Andrzej Duda „dostrzega, iż jest to konkretna propozycja”. Przypomniał, że przygotowywany jest też program „Dostępność Plus”.

PAP/RIRM

drukuj