,,Nasz Dziennik”: Aborcja zabija medycynę

W Polsce jest wiele do poprawienia w sprawie opieki medycznej nad dziećmi z trisomią 21 – wynika z raportu ,,Problemy rodzin dzieci z zespołem Downa w Polsce – stan na przełomie 2017 i 2018 roku”. O problemie pisze środowy „Nasz Dziennik”.

W opublikowanym dziś wywiadzie z prof. dr hab. med. Anną Latos-Bieleńską czytamy, że konieczne jest porównanie różnych raportów medycznych dotyczących opieki nad dziećmi z zespołem Downa. To ważne, aby zobaczyć, jak na tle innych wygląda opracowanie medyczne ,,Problemy rodzin dzieci z zespołem Downa w Polsce” – wskazała rozmówczyni gazety.

,,Możliwość taka wkrótce będzie, ponieważ kierowany przeze mnie zespół na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu bierze udział w rozpoczętym w 2017 r. międzynarodowym projekcie EUROlinkCAT. Inicjatywa m.in. ma porównać opiekę medyczną w poszczególnych krajach Unii Europejskiej nad dziećmi z czterema grupami chorób, którymi są: zespół Downa, rozszczep kręgosłupa, wady serca wymagające leczenia operacyjnego oraz rozszczep wargi i/lub podniebienia” – mówiła w środowym wydaniu ,,Naszego Dziennika” prof. dr hab. med. Anna Latos-Bieleńska .

Profesor wskazała także na potrzebę organizowania szkoleń dla lekarzy, m.in. z zakresu rzadkich chorób.

,,Należy w trakcie szkoleń specjalizacyjnych przekazywać lekarzom wiedzę na temat zespołu Downa (i wybranych chorób rzadkich), opieki medycznej oraz sposobu informowania, że u dziecka, na które oczekują czy które właśnie się urodziło, jest podejrzenie trisomii 21” – tłumaczył prof. Anna Latos-Bieleńska.

Jak czytamy w ,,ND”, na świecie trwają badania nad lekami na zespół Downa. Zdaniem prof. Anny Latos-Bieleńskiej „w świetle tego, co już wiemy”, takie próby niezwłocznie powinno się podjąć również w Polsce.

,,Aktualnie część rodziców dzieci z trisomią 21 na własną rękę stosuje różnego typu suplementy” – dodała kierownik Katedry i Zakładu Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego.

,,Porozumienie pomiędzy ministrem zdrowia i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie podjęcia w Polsce badań naukowych i klinicznych dotyczących zespołu Downa byłoby niezwykle pomocne” – zaznaczyła.

Z gazety dowiadujemy się, że raport ,,Problemy rodzin dzieci z zespołem Downa w Polsce” wprowadził postulat utworzenia wojewódzkich ośrodków specjalizujących się w terapii zespołu Downa.

,,W przypadku zespołu Downa taki ośrodek powinien powstać w każdym województwie” – oceniła prof. Latos-Bieleńska.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl