fot. PAP/EPA

Protest rodziców dzieci niepełnosprawnych może zostać wznowiony

Rodzice niepełnosprawnych dzieci zapowiadają wznowienie protestu, jeśli Senat nie spełni ich oczekiwań.

Już za niespełna pół godziny rozpocznie się posiedzenie senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Senatorowie rozpatrzą nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz  ustawę o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Jak mówi Iwona Hartwich, mama niepełnosprawnego Kuby, rodzice zajmujący się niepełnosprawnymi dziećmi chcą, by senatorowie przyjęli poprawkę do noweli.

– Będzie mówiła o corocznej waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego, a nie weryfikacji. Oczekujemy, że zostanie to przyjęte. O godz. 13.30 nasz komitet protestacyjny, ten, który był w Sejmie, będzie obecny na tym  posiedzeniu Senatu. Jeżeli tej poprawki nie uda się przegłosować, jeżeli jej nie będzie, wznowimy protest, dlatego że ten protest jest tylko i wyłącznie zawieszony – mówi Iwona Hartwich.

Rodzice zawiesili swój protest w piątek. Tego dnia uchwalona została ustawa podwyższająca świadczenie pielęgnacyjne, jakie otrzymują. Od maja wzrośnie ono do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 – do 1300 zł netto, czyli wysokości odpowiadającej płacy minimalnej netto prognozowanej na 2016 r.

Protestujący nie są zadowoleni z tej propozycji. Domagali się podwyżki do poziomu płacy minimalnej już teraz. Żądali także corocznej waloryzacji świadczeń. Liczą, że w ciągu miesiąca odbędzie się okrągły stół ws. systemu wspierania niepełnosprawnych.

Przed Sejmem trwa natomiast protest opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Dwoje z nich głoduje. Opiekunowie zapowiadają, że protest będzie kontynuowany do skutku. Domagają się wyższego zasiłku i traktowania ich tak samo, jak rodziców niepełnosprawnych dzieci.

RIRM

drukuj