Protest rodziców dzieci niepełnosprawnych może zostać wznowiony

Rodzice niepełnosprawnych dzieci zapowiadają wznowienie protestu, jeśli Senat nie spełni ich oczekiwań.

Już za niespełna pół godziny rozpocznie się posiedzenie senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Senatorowie rozpatrzą nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz  ustawę o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Jak mówi Iwona Hartwich, mama niepełnosprawnego Kuby, rodzice zajmujący się niepełnosprawnymi dziećmi chcą, by senatorowie przyjęli poprawkę do noweli.

– Będzie mówiła o corocznej waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego, a nie weryfikacji. Oczekujemy, że zostanie to przyjęte. O godz. 13.30 nasz komitet protestacyjny, ten, który był w Sejmie, będzie obecny na tym  posiedzeniu Senatu. Jeżeli tej poprawki nie uda się przegłosować, jeżeli jej nie będzie, wznowimy protest, dlatego że ten protest jest tylko i wyłącznie zawieszony – mówi Iwona Hartwich.

Rodzice zawiesili swój protest w piątek. Tego dnia uchwalona została ustawa podwyższająca świadczenie pielęgnacyjne, jakie otrzymują. Od maja wzrośnie ono do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 – do 1300 zł netto, czyli wysokości odpowiadającej płacy minimalnej netto prognozowanej na 2016 r.

Protestujący nie są zadowoleni z tej propozycji. Domagali się podwyżki do poziomu płacy minimalnej już teraz. Żądali także corocznej waloryzacji świadczeń. Liczą, że w ciągu miesiąca odbędzie się okrągły stół ws. systemu wspierania niepełnosprawnych.

Przed Sejmem trwa natomiast protest opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Dwoje z nich głoduje. Opiekunowie zapowiadają, że protest będzie kontynuowany do skutku. Domagają się wyższego zasiłku i traktowania ich tak samo, jak rodziców niepełnosprawnych dzieci.

RIRM

drukuj