fot. pixabay.com

Sejm przegłosował nowelę tzw. ustawy śmieciowej

Sejm uchwalił nowelę tzw. ustawy śmieciowej, która m.in. ustanawia maksymalną opłatę śmieciową przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody. Ma ona wynosić ok. 150 złotych. Przepisy, choć nie wprost, odnoszą się do sytuacji w Warszawie.

Poprawkę zaproponowała Rada Ministrów. Chodzi w niej o ustalenie sufitu w przypadku obliczania opłat za śmieci metodą, która uwzględnia zużycie wody. W takim wypadku maksymalna opłata śmieciowa nie może przekroczyć ok. 150 złotych. W ocenie rządu ma to chronić rodziny wielodzietne. Problem z nowymi regulacjami zgłasza jednak Związek Miast Polskich. Alarmuje, że przepisami objęte zostaną lokale mieszkalne.

– Lokale wynajmowane są cudzoziemcom, turystom, studentom, pracownikom tymczasowym, a więc zdecydowanie szerszej grupie osób, co wpłynie na umniejszenie dochodów gmin, pomimo relatywnie wyższych kosztów funkcjonowania systemu – zwraca uwagę Maciej Kiełbus ze Związku Miast Polskich.

Zaznacza, że zmiana w przepisach została zaproponowana z powodu jednej gminy. Chodzi tu o Warszawę, gdzie śmieci naliczane są przy metodzie „od wody”. Opłaty były tutaj bardzo wysokie.

– Chcielibyśmy prosić, aby sytuacja w jednej gminie, nawet największej, nie wpływała na rozwiązania prawne dedykowane dla 2,5 tys. gmin w Polsce – mówi Maciej Kiełbus.

Ostatecznie ta poprawka, która miała to zmienić, nie uzyskała poparcia Sejmu. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

 

TV Trwam News

drukuj