fot. twitter.com/BIPolska

Podwyżki za wywóz śmieci w Warszawie

Od marca mieszkańcy stolicy płacą więcej za odbiór śmieci. Stała miesięczna kwota za wywóz nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wynosi 94 zł, a z mieszkania w bloku czy kamienicy – 65 zł. W razie niesegregowania śmieci opłaty będą dwukrotnie większe.

W praktyce zmianę stawek najbardziej odczują ci, którzy samodzielnie zamieszkują lokal. Opłaty w ich przypadku wzrosną o nawet 600 procent. Nowe stawki za odbiór śmieci warszawski ratusz tłumaczył czynnikami rynkowymi oraz zmianami legislacyjnymi.

Z takim tłumaczeniem nie zgadza się radny Warszawy Filip Frąckowiak. Jak mówi, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski narzuca je bezpośrednio.

– To nie jest tak, że firmy, które są podwykonawcami, narzucają miastu te kwoty. Inne miasta regionu mazowieckiego czy w ogóle w Polsce dostosowały się do warunków nowych ustaw dotyczących wywozu nieczystości. Tylko Warszawa sobie z nimi nie radzi, w szczególności dzielnica Mokotów. Prezydent Trzaskowski nie potrafił we właściwy sposób wprowadzić podwyżek, które zapowiadał, ponieważ były tam jakieś błędy proceduralne – wskazuje.

W związku ze zmianą systemu naliczania opłat do 10 kwietnia konieczne jest złożenie nowych deklaracji o ich wysokości. Deklaracje są składane przez między innymi właścicieli nieruchomości.

Nowe stawki Rada Warszawy uchwaliła 12 grudnia ubiegłego roku.

RIRM

drukuj