Stolica: uroczystości 185. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego

W Warszawie odbędą się dziś obchody upamiętniające 185. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Uroczystości rozpoczną się w Muzeum 10. Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, gdzie zostanie otwarta cela poświęcona bł. Honoratowi Koźmińskiemu.

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. Uroczystości zakończy Msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w intencji poległych. Eucharystii będzie przewodniczył ks. bp senior Antoni Pacyfik Dydycz.

Hołd powstańcom oddadzą także zgromadzeni przy Pomniku Bitwy pod Olszynką Grochowską. W uroczystościach weźmie udział szef MON-u Antoni Macierewicz, a także przedstawiciel kancelarii prezydenta.

Andrzej Melak, radny miasta stołecznego Warszawy, zwraca uwagę, że powstanie miało wielkie znaczenie dla całej Europy.

Ten wspaniały polski zryw odbił się szerokim echem w całej ówczesnej Europie i w całym świecie. Do dzisiaj jest obchodzony przez wiele grup patriotycznych, tych, którzy chcą upamiętnić polską historię jako element pokazowy. Co trzeba robić, gdy tyran niszczy nasze społeczeństwo, kulturę, wiarę, ciągłość historyczną, a także gospodarkę? To wszystko pokazuje Polakom jak ważne jest wychowanie patriotyczne i dbanie o przyszłość narodu – powiedział Andrzej Melak.

Powstanie Listopadowe rozpoczęło się 29 listopada 1830 roku, gdy grupa spiskowców ze Szkoły Podchorążych Piechoty próbowała dokonać zamachu  na Wielkiego Księcia Konstantego, brata cara Rosji. W trwających prawie rok walkach uczestniczyło wiele tysięcy Polaków. Jedna z najkrwawszych bitew powstania stoczyła się o Olszynkę Grochowską.

Po upadku powstania rozpoczęła się tzw. „noc paskiewiczowska”, gdy władze carskie wzmogły represje polityczne oraz sankcje gospodarcze wobec Królestwa Polskiego.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl