fot. flickr

Warszawa: radni PO chcą zmienić nazwę ulicy L. Kaczyńskiego

Rada Warszawy, głosami Platformy Obywatelskiej opowiedziała się za zmianą nazwy ul. Lecha Kaczyńskiego, czyli dawnej Armii Ludowej, na Trasę Łazienkowską.

Jednak, zgodnie z nowelą tzw. ustawy dekomunizacyjnej, zgodę na ponowną zmianę zdekomunizowanych ulic musi wyrazić Instytut Pamięci Narodowej i wojewoda mazowiecki.

Odejście od nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego było inicjatywą PO. Przeciwni byli radni PiS. Za uchwałą było 31 radnych, przeciw 24, a od głosu wstrzymała się jedna osoba.

Warto przypomnieć, że PO przez ponad rok mogła zmienić nazwę Armii Ludowej na inną, ale tego nie zrobiła i dlatego musiał zareagować wojewoda. Teraz radni Platformy argumentowali, że zmieniając ul. Lecha Kaczyńskiego, opierają się na ustawie o samorządzie gminnym, a nie na tzw. ustawie dekomunizacyjnej.

To zmasowana inicjatywa PO, która chce unieważnić dekomunizację ulic w całej Polsce, w Warszawie rozpoczęło się bardzo symbolicznie, od ul. Lecha Kaczyńskiego – powiedział radny PiS m.st. Warszawy Filip Frąckowiak.

– Jeśli chodzi o nową uchwałę, według której PO chce zmienić ul. Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską, to w ogóle procedowanie tej uchwały było niezgodne z prawem, dlatego że nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej z 7 stycznia mówi o tym, że aby zmienić nazwę ulicy zdekomunizowanej w wyniku decyzji wojewody, trzeba o tym poinformować wojewodę. Dzisiaj mieliśmy do czynienia z dokumentem wojewody, który informował, że nie otrzymał żadnego pisma, które powiadamiałoby go o takiej intencji – zaznaczył Filip Frąckowiak.

Nazwa al. Armii Ludowej została zmieniona na ul. Lecha Kaczyńskiego na podstawie decyzji wojewody mazowieckiego.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 roku na zmianę nazw propagujących komunizm. Po tym czasie z inicjatywą wyszedł wojewoda mazowiecki, który zdekomunizował kilkadziesiąt ulic, w tym al. Armii Ludowej.

RIRM

drukuj