fot. https://www.facebook.com/Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie

Warszawa: dziś uroczystości pogrzebowe wybitnych polskich oficerów z czasów II RP

W Warszawie obędzie się dziś powtórny pogrzeb dwóch wybitnych polskich oficerów z czasów II RP, których prochy sprowadzono do Polski. Mowa o legendarnym obrońcy Tobruku, generale Stanisławie Kopańskim i żołnierzu 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich, podpułkowniku Stefanie Eichlerze. Ich doczesne szczątki zostaną złożone na wojskowych Powązkach.

Msza św. żałobna w intencji oficerów oraz ich małżonek, których prochy także przywieziono z Wielkiej Brytanii, będzie sprawowana w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. [czytaj więcej]

https://twitter.com/Kombatanci/status/1732036125592830412

O tym, kim byli żołnierze, mówił prof. Jan Żaryn. Odnosząc się do postaci gen. Kopańskiego, podkreślił, że jest on przykładem patrioty.

Generał Stanisław Kopański i Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich to szlak bojowy, który szczególnie mocno zaznaczył się, jeśli chodzi o przejmowanie przez aliantów Afryki Północnej z rąk niemiecko-włoskich. Był to front, który w pewnym momencie wydawało się, że będzie najważniejszy – powiedział prof. Jan Żaryn.

Prochy oficerów sprowadzono z Wielkiej Brytanii w niedzielę. Ich powrót do kraju zorganizowała Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego we współpracy z KPRM, MON i Ambasadą RP w Londynie.

RIRM

drukuj