Warszawa: dziś polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

W Warszawie odbędą się dziś polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Przewodniczyć im będą premier Mateusz Morawiecki oraz premier Wlk. Brytanii Theresa May. Głównym tematem rozmów mają być bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza obu krajów w perspektywie Brexitu.

W konsultacjach obok szefów rządów wezmą udział polscy i brytyjscy ministrowie odpowiedzialni m.in. za politykę zagraniczną, obronę i bezpieczeństwo, a także handel.

Premierzy Polski oraz Wielkiej Brytanii mają też spotkać się z polskimi oraz brytyjskimi żołnierzami i podpisać traktat o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Dokładny zakres tematyczny porozumienia nie jest znany. Nowy dokument ma zastąpić istniejące memorandum polsko-brytyjskie z 1995 roku.

Bezpośrednie konsultacje Polski z Wielką Brytanią są potrzebne – mówi politolog, prof. Mieczysław Ryba.

– Relacje z Wielką Brytanią jako bardzo silnym podmiotem gospodarczym na kontynencie europejskim, a zarazem podmiotem, który jest w mocnych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi – to jest rzeczywiście rzecz z polskiego punktu widzenia bardzo istotna. Wydaje mi się, że świat anglosaski jest  w bezpośrednim zainteresowaniu Polski – i w aspekcie obronnym, i w aspekcie bezpieczeństwa energetycznego, i wreszcie relacji handlowych. W związku z tym tego typu rozmowy – bilateralne, a nie na poziomie Unia – Londyn – są bardzo ważne –  ocenia prof. Mieczysław Ryba.

Będą to już drugie konsultacje polsko-brytyjskie. Poprzednie odbyły się pod koniec zeszłego roku w Londynie.

Przy okazji wizyty w Warszawie Theresa May ma poruszyć sprawę wczorajszej decyzji Komisji Europejskiej o wszczęciu procedury z artykułu 7 dot. ochrony praworządności w państwie członkowskim.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl