fot. PAP/Mateusz Marek

M. Morawiecki: W życiu każdego państwa, które chce się rozwijać – rodzina musi mieć centralne miejsce

W życiu każdego państwa, które chce się rozwijać, rodzina musi mieć centralne miejsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu wziął udział w resorcie pracy w uroczystości powołania członków Rady Rodziny.

Zadaniem ekspertów będzie przedstawienie rządowi kolejnych pomysłów i rozwiązań z obszaru życia społecznego.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że w pierwszej kadencji rząd zaproponował szereg rozwiązań dla rodzin.

– Dzisiaj ta wiarygodność niesie nas w przyszłość, bo „500 plus”, „300 plus”, czy „Mama plus”, te emerytury dla mam, które urodziły co najmniej 4 dzieci, są symbolem naszej polityki społecznej i prorodzinnej, a jednocześnie polityki proludnościowej. Dzisiaj na tym fundamencie chcemy prosić Radę Rodziny, naszych wybitnych ekspertów, którzy tą tematyką się interesują i zajmują od wielu lat, chcemy prosić o kolejne pomysły, rozwiązania w obszarze usług publicznych i działania administracji państwowej, samorządowej, życia społecznego – powiedział premier.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg wyraziła nadzieje, że rada przygotuje kompleksową strategię, która pokarze w jakiem kierunku należy zmierzać. Jednym z wyzwań jest m.in. polityka demograficzna.

– Mamy kolejne wyzwania. Te wyzwania, które zostały już zapisane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju pana premiera Mateusz Morawieckiego, gdzie jest wspomniane o pułapce demograficznej. To jest właśnie wyzwanie na kolejną kadencję, a więc wyzwanie opracowania strategii kompleksowych działań, które przyczynią się i będą mogły być wdrożone, aby przede wszystkim rodzina mogła godnie się rozwijać i aby rodziło się coraz więcej młodych Polek i Polaków. Na tym nam bardzo zależy – wskazała minister Marlena Maląg.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki powołał Barbarę Sochę na pełnomocnika rządu ds. polityki demograficznej.

RIRM/TV Trwam News

drukuj