fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Humanitarne traktowanie zwierząt nie jest ideologią lewicową, ani prawicową, to zmiana cywilizacyjna

Humanitarne traktowanie zwierząt, to nie jest ideologia ani lewicowa, ani prawicowa; to jest zmiana, która jest zmianą cywilizacyjną – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier został zapytany w poniedziałek na konferencji prasowej o list byłego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego do senatorów PiS, w którym Ardanowski ocienił, że ustawa o ochronie zwierząt tzw. Piątka dla zwierząt, jest „mizdrzeniem się do lewackich środowisk”. Jednocześnie Jan Krzysztof Ardanowski przestrzegał w liście, że przyjęcie tej ustawy doprowadzi do przegrania kolejnych wyborów przez Zjednoczoną Prawicę.

Mateusz Morawiecki odpowiadając na te zarzuty podkreślił, że w wielu krajach UE ubój rytualny jest „całkowicie zakazany”. Stwierdził też, że choć jest on dopuszczalny w przypadku niektórych wspólnot religijnych „de facto nie ma miejsca”. Jako takie kraje wymienił Niemcy i Szwecję.

„Humanitarne traktowanie zwierząt, to nie jest ideologia ani lewicowa, ani prawicowa. To jest po prostu pewna zmiana, która jest zmianą cywilizacyjną i jednocześnie jest zmianą, która dobrze o nas świadczy, o polskim społeczeństwie, że pochylamy się nad cierpieniem – jak to w tradycji św. Franciszka mówimy w Europie – +braci mniejszych+. Oczywiście, panujemy nad światem, panujemy nad zwierzętami, ale to nie znaczy, że niehumanitarne ich traktowanie, w tym ubój w warunkach dużego ich cierpienia jest dopuszczalny” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Stwierdził też, że próba zaszufladkowania tych zmian jako lewicowe lub prawicowe jest „nietrafiona”.

„One są po prostu ludzkie i jako takie je trzeba odczytywać” – stwierdził.

PAP

drukuj