fot. PAP/Rafał Guz

Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej

Premier Mateusz Morawiecki weźmie dziś udział w Pradze w pierwszym spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Premier będzie rozmawiać z szefami państw i UE oraz 17 przywódcami europejskich państw partnerskich. Spotkanie ma służyć pogłębieniu dialogu i współpracy.

Z kolei w piątek premier Mateusz Morawiecki będzie uczestniczył w stolicy Czech w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej.

Rzecznik rządu, Piotr Muller, powiedział, że głównymi tematami rozmów będą kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, a także pomocy dla Ukrainy.

– W czasie szczytu Polska będzie konsekwentnie podnosiła wnioski dot. zmiany funkcjonowania systemu ETS, który w tej chwili jest istotnym elementem obciążającym, jeżeli chodzi o kwestię ceny prądu. Podnoszone będą również kwestie geopolityczne, w tym ostatnie nielegalne działania Rosji w zakresie przyłączenia części Ukrainy do Federacji Rosyjskiej, które są nieuznawane przez UE. Omówienie tych kwestii będzie jednym z punktów, który zostanie poruszony – wskazał rzecznik rządu.

Nieformalny szczyt Unii Europejskiej zakończy się w piątek. W tym półroczu pracom Rady UE przewodniczą Czechy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl