M. Morawiecki: Inwestycja w Elektrowni Kozienice świadczy o dbałości Polski o czyste powietrze

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości oddania do użytku nowego bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice na Mazowszu. W ostatnich dniach z sukcesem zakończył się tam trzydziestodniowy ruch próbny nowego 1000 megawatowego bloku 11.

W nowym bloku zastosowano najnowsze rozwiązania techniczne w zakresie kotła, turbiny oraz ochrony środowiska. Zwiększy to moc wytwórczą Elektrowni Kozienice do poziomu 4. tys. megawatów, co pozwoli spółce Enea Wytwarzanie osiągnąć 13 proc. udział w rynku produkcji energii elektrycznej.

Ta inwestycja zwiększa bezpieczeństwo energetyczne w Polsce i jest jednym z priorytetów gospodarczych oraz politycznych rządu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

–  Ważne jest, by Unia Europejska, Komisja Europejska rozumiały, że my też stajemy się coraz bardziej czyści z punktu widzenia emisji CO2, ale także NOx-ów i SOx-ów. Jednocześnie chcemy przeprowadzić transformację polskiej energetyki na zasadzie jak najniższej emisji CO2 w sposób bezpieczny i na niskich kosztach dla polskiej gospodarki, tak by była jak najbardziej produktywna i konkurencyjna z punktu widzenia kosztów energii. Jak w soczewce, w tej inwestycji zbiega się bardzo wiele krytycznie ważnych parametrów gospodarczych, politycznych, klimatycznych i środowiskowych patrząc w przyszłość. Dbamy o czyste powietrze i o tym też świadczy ta inwestycja – wskazał Prezes Rady Ministrów.

Prace koncepcyjne nad projektem nowego bloku rozpoczęły się w 2008 r., a cztery lata później podpisano kontrakt z wykonawcą projektu. Wartość całej inwestycji to ponad 6 mld zł. Nowy blok, dzięki wysokiej sprawności wytwarzania energii elektrycznej i dużej dyspozycyjności, będzie największą i najsprawniejszą jednostką wytwórczą opalaną węglem kamiennym w historii krajowej energetyki.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl