Madryt – Trwa kongres o rodzinie

“Rodzina zawsze: wyzwania i nadzieja” (La familia siempre: desafíos y esperanza). Pod takim hasłem trwa w Madrycie XVI Kongres Katolicy i Życie Publiczne. Jego temat zbiega się z Nadzwyczajnym Synodem Biskupów, który został poświęcony rodzinie.

Kongres Katolicy i Życie Publiczne (14-16.11.2011) został zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Propagandystów oraz Fundację Uniwersytecką San Pablo CEU. Biorą w nim udział m.in. politycy, ekonomiści oraz członkowie organizacji rodzinnych i pro-life.

Wykład inauguracyjny wygłosił Alberto Ruiz-Gallardón, były minister sprawiedliwości i autor reformy ustawy o aborcji (przyjętej za rządów premiera Zapatero), która nie znalazła jednak poparcia rządu premiera Rajoya.

Zdaniem Gallardona, pozbawienie osób niepełnosprawnych prawa do życia jest jednym z najbardziej odrażających aspektów obowiązującej ustawy o aborcji i „atakiem” na rodzinę. Wobec „źle rozumianej postępowości” wezwał do obrony życia i rodziny.

Z kolei nuncjusz apostolski w Hiszpanii ks. abp Renzo Fratini zwrócił uwagę na potrzebę „komunkowania piękna małżeństwa w sposób atrakcyjny i pozytywny”.

Poszczególne wystąpienia zostały podzielone na trzy bloki tematyczne: „Życie i rodzina”, „Ochrona prawna i społeczna rodziny” oraz „Ekonomiczny wymiar rodziny”. Oprócz konferencji przewidziano szereg dyskusji panelowych, do których mogą włączyć się uczestnicy.

O rodzinie może podyskutować również młodzież, dla której przewidziano specjalny program. Swój “Kongres o rodzinie” mają także dzieci.

Obrady kongresu, który zakończy się w niedzielę, można śledzić na żywo przez internet pod adresem: www.congreso.ceu.es

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj