[TYLKO U NAS] M. Morawiecki: Będą kolejne miejsca pracy w branży samochodowej

Produkcja silników hybrydowych oraz ich projektowanie mają przynieść w Polsce nowe miejsca pracy – zapowiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki w rozmowie z naszą redakcją. Ma to związek z zapowiedzią japońskiego koncernu samochodowego Toyota o kolejnej inwestycji w Polsce.

Wicepremier przypomniał, że inwestor zdecydował się umiejscowić w Polsce produkcję nowoczesnych silników do aut hybrydowych, które będą jeździć po całym świecie. [czytaj więcej] To – jak powiedział – oznacza, że z naszego kraju będzie wyjeżdżał silnik „made in Poland” do samochodów, które będą sprzedawane po konkurencyjnych cenach.

Inwestycja Toyoty to także nowe miejsca pracy, a jak wskazał wicepremier, już dzisiaj z polskich fabryk co roku wyjeżdża 700 tys. aut i liczba zatrudnionych w branży wciąż rośnie. W porównaniu z zeszłym rokiem jest to wzrost o blisko 10 proc.

Minister finansów i rozwoju podkreślił, że japońska inwestycja będzie dotyczyła nie tylko samych silników, ale też ich projektowania w Centrum Badań i Rozwoju.

– Tworząc plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju chcieliśmy, żeby nasi rodacy mieli lepsze miejsca pracy, żeby więcej zarabiali, żeby bardziej godna była ta praca. I poprzez przyciąganie takich inwestorów z najwyższej półki, my tworzymy miejsca pracy dla inżynierów, programistów, elektroników, informatyków – a więc ludzi, którzy mogą więcej zarabiać. To mnie szczególnie cieszy. Ale to jeszcze nie koniec. Mogę powiedzieć, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy pojawi się w Polsce ponad 10 nowych inwestycji w samej tylko branży samochodowej. Ich łączna wartość również sięgnie powyżej pół miliarda złotych – zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Silniki do aut hybrydowych mają powstawać w Jelczu-Laskowicach. Produkcja ma ruszyć w 2020 r. W fabryce będą wytwarzane silniki benzynowe o pojemności 1,5 litra.

Koszt inwestycji to 400 mln zł. W sumie japoński producent aut zainwestuje nad Wisłą ponad 1 mld złotych. O sprawie poinformowały „Rzeczpospolita” i „Puls Biznesu”.

Eksperci nie ukrywają zadowolenia z inwestycji, które sprowadzają do Polski nowoczesne technologie.

RIRM

drukuj