[TYLKO U NAS] Prof. Ryba o rozmowach CDU-SPD: To trochę tak, jakby w Polsce PiS wiązał się z SLD

Wbrew pierwotnym deklaracjom w Niemczech wrócono do rozmów dawnej koalicji, czyli CDU-SPD, tego głównego establishmentu, który zarządza Niemcami; to trochę tak, jakby w Polsce PiS wiązał się z SLD – mówił na antenie Radia Maryja w środowym wydaniu „Aktualności dnia” historyk prof. Mieczysław Ryba.

Profesor Ryba powiedział, że w Niemczech istnieje pewien establishment, który „scenę polityczną, ale i administrację, biznes, media zacementował”. Jak ocenił, ludzie, którzy do niego należą są sobie na tyle bliscy, by zawierać długoletnie koalicje ponad podziałami.

– To trochę tak, jakby w Polsce PiS wiązał się z SLD – to trochę dziwne prawda? A jednak to się w Niemczech dzieje i nie mają z tym kłopotu, ponieważ – nazwy nazwami – bliskość tego establishmentu jest spora. Wiemy o tym, że nastąpiły pewne procesy zmian w społeczeństwie niemieckim, zwłaszcza po przyjęciu dużej liczby imigrantów. Weszła Alternatywa dla Niemiec, pojawiło się znowu FDP w Bundestagu, Zieloni itd. Wydawało się, że SPD osłabło na tyle, że nie chciało już funkcjonować w tej koalicji rządzącej. Wiadomym jest, że o wiele lepiej jest być w opozycji, o wiele lepiej jest krytykować (…), ale negocjacje, jakie podjęła CDU, jakie podjęła Angela Merkel, okazały się nieskuteczne – mówił.

Gość Radia Maryja zaznaczył również, że Angela Merkel nie ma już takiego autorytetu jak dawniej. Dodał, iż nikt się nie spodziewał, że poprzednie rozmowy koalicyjne „zakończą się fiaskiem”.

– Jaka alternatywa dla tego? (…) Alternatywą byłyby nowe wybory. Wydaje mi się, że w tym establishmencie niemieckim nastąpiła diagnoza następująca: nowe wybory są na tyle groźne – bo w wielu krajach się okazało, że tzw. partie antyestablishmentowe wchodzą do parlamentu, współkształtują całą tą przestrzeń publiczną – że stracą kontrolę, (…) ten podział tortu niemieckiej polityki przestanie istnieć. Wbrew pierwotnym deklaracjom wrócono do tych rozmów, tej dawnej koalicji, czyli CDU-SPD, tego głównego establishmentu, który zarządza Niemcami – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

Całą rozmowę z prof. Mieczysławem Rybą w środowej audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [TUTAJ] 

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl