fot. PAP/EPA

Toyota zapowiada kolejne inwestuje w Polsce  

Japoński koncern samochodowy Toyota zapowiedział kolejne inwestycje w naszym kraju. W Jelczu-Laskowicach zostanie uruchomiona produkcja nowoczesnych silników do aut hybrydowych. W fabryce będą wytwarzane silniki benzynowe o pojemności 1,5 litra.

Koszt inwestycji to 400 mln zł. W sumie japoński producent aut zainwestuje nad Wisłą ponad 1 mld zł. O sprawie informują „Rzeczpospolita” i „Puls Biznesu”.

Eksperci nie ukrywają zadowolenia z inwestycji, które sprowadzają do Polski nowoczesne technologie.

Poseł Adam Abramowicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości Patriotyzmu Gospodarczego, podkreśla, że jest to szansa także dla polskich przedsiębiorstw.

– Zależy nam na tym, żeby inwestorzy, którzy tu przychodzą, nie wykorzystywali taniej siły roboczej, ale także inwestowali w takie przedsięwzięcia, które zostaną w Polsce, pomogą rozwijać się polskim inżynierom i dadzą myśl techniczną, która będzie przechodziła także na inne podmioty gospodarcze – mówi Adam Abramowicz.

W Sejmie trwają prace nad ustawą, która przewiduje wprowadzenie na terenie całego kraju tzw. strefy ekonomicznej. Ma to wyrównać szanse na rynku dla wszystkich podmiotów, a w szczególności małych i średnich firm.

Od 2019 roku koncern Toyota będzie produkować w wałbrzyskiej fabryce skrzynie biegów. Projekt opiewa na kwotę 650 mln zł.

W tym samym roku ma się zakończyć inwestycja Daimlera w Jaworze. Niemiecki koncern ma produkować silniki do Mercedesa.

Niewykluczone, że produkcję silników benzynowych w naszym kraju ulokują także Francuzi. Koncern PSA rozważa przeniesienie fabryki ze Słowacji.

RIRM

drukuj