J. Sasin: Chcemy dać Warszawie szansę, by stała się ważnym podmiotem na mapie Europy

Poseł Jacek Sasin odnosząc się do projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego zaznaczył, że ustawa metropolitalna pozwoli Warszawie jeszcze się rozwijać.

Według projektu, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Poseł Jacek Sasin podkreślił, że wszystkie gminy zachowają niezależność, a władze gmin będą wybierane na dotychczasowych zasadach.

– Ta ustawa nie dotyczy jakichkolwiek zmian samorządności na etapie podstawowym, gminnym. Chcemy dać Warszawie szansę, aby stała się ważnym podmiotem na mapie Europy, ważnym graczem o inwestycje […]. Chcemy żeby Warszawa mogła się równomiernie rozwijać, chociażby w kwestii nowych terenów inwestycyjnych, które przyniosą korzyści mieszkańcom. Jesteśmy przekonani, że jest to dobre rozwiązanie dla Warszawy – zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Sasin.

Projekt jest krytykowany przez część samorządowców i opozycji. W ich ocenie jest to zabieg mający na celu przejecie władzy w aglomeracji warszawskiej. Projekt PiS-u przewiduje powołanie Rady Metropolii złożonych z 50 przedstawicieli gmin i dzielnic Warszawy. Rady powiatu miałyby zostać zlikwidowane.

RIRM

drukuj