fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Warszawa: Trwają uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Warszawie trwają uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Delegacje złożyły kwiaty przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa.

Prezydent spotkał się też z uczestnikami Rajdu Motocyklowego Weteranów. W Belwederze Andrzej Duda odznaczył uczestników misji wojskowych Gwiazdami Morza Śródziemnego.

Polscy żołnierze reprezentują Polskę i realizują nasze interesy i za to – z punktu widzenia RP – jesteśmy im winni ogromną wdzięczność – powiedział prezydent.

– Liczące się państwo, państwo z ambicjami, które chce być szanowane w przestrzeni międzynarodowej, które chce mieć znaczenie, powinno być reprezentowane i powinno występować wszędzie tam, gdzie także w trudnej sytuacji jest potrzeba międzynarodowego współdziałania. Polscy żołnierze, czy to służąc w czasie misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, czy to służąc w naszych kontyngentach w różnych innych misjach sojuszniczych, w szczególności misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego, reprezentują Polskę i realizują nasze interesy. Za to z punktu widzenia Rzeczypospolitej wszyscy zawsze jesteśmy winni im ogromną wdzięczność – podkreślił Andrzej Duda.

Szef MON-u Mariusz Błaszczak podziękował prezydentowi za to, że w ubiegłym roku została znowelizowana ustawa o weteranach. Ta nowela znacząco zwiększyła zakres wsparcia państwa wobec żołnierzy weteranów – wskazał.

Po południu odbędą się uroczystości na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Weźmie w nich udział m.in. marszałek Sejmu.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa obchodzony jest 29 maja wraz z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych.

RIRM/TV Trwam News

drukuj