fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe

Od piątku główna stopa procentowa wynosi 0,1 proc. Tak zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej. Dotychczas wynosiła 0,5 proc.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła w czwartek decyzję o obniżeniu większości stóp procentowych. Ekonomiści wskazują, że nigdy nie były one na tak niskim poziomie. Dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego zauważa, że możemy sobie na to pozwolić, ponieważ cieszymy się wiarygodnością na rynkach finansowych. Jednocześnie – jak zaznacza – każdy ruch w jedną i drugą stronę ma pozytywne i negatywne skutki.

– W tym przypadku, jeśli Rada Polityki Pieniężnej kierowana przez prezesa NBP prof. Glapińskiego zdecydowała się na taką decyzję, to oznacza, że prawdopodobnie jej prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego Polski na najbliższy czas nie są najlepsze. To znaczy, że pandemia Covid – 19 i antypandemiczne środki zaradcze zastosowane  przez rząd w ostatnich miesiącach odcisnęły swoje istotne piętno na kondycji naszego systemu ekonomicznego – podkreśla dr Marian Szołucha.

Ekspert dodaje, że w sposób bezpośredni obniżenie stóp procentowych skutkuje spadkiem oprocentowania lokat. Z kolei osoby z nadwyżką kapitału będą szukać aktywnych form inwestowania. Co więcej, tańsze będą także kredyty i leasingi ze zmiennymi stopami procentowymi. Ekonomiści spodziewają się także okresowo osłabienia polskiej złotówki w stosunku do głównych walut.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl