fot. twitter.com/GUS_STAT

GUS: Spadek PKB w czwartym kwartale 2020 roku

PKB w czwartym kwartale ubiegłego roku spadł o 2,8 procent w porównaniu ze spadkiem o 1,5 proc. w trzecim  kwartale – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inwestycje w czwartym kwartale spadły o prawie 11 procent, a konsumpcja prywatna i popyt krajowy spadły o ponad trzy procent.

„Koniec roku przyniósł ponowny regres wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych, które spadły o 3,2 proc. r./r. Największe osłabienie widoczne było w przypadku wydatków na usługi hotelowe i gastronomię. Przedsiębiorstwa z tego sektora zanotowały spadki obrotów rzędu 70 proc. – skala osłabienia jest tylko nieco mniejsza niż na wiosnę” – poinformował Jakub Rybacki, analityk [Polskiego Instytutu Ekonomicznego].

Pozytywnie wyróżnia się przemysł. W styczniu zanotował dobre wyniki. Gorzej było z budownictwem i sprzedażą, która silnie odczuła skutki ostrzejszych restrykcji w handlu. Z kolei luty, wraz z rozluźnieniem restrykcji, przyniósł poprawę nastrojów w handlu detalicznym i usługach – wskazują analitycy.

Dodają, że polska gospodarka dalej notować będzie spadek aktywności w pierwszym kwartale 2021 roku. Produkt Krajowy Brutto skurczy się o około 2 procent. Natomiast w całym 2021 roku PKB sięgnie 4,5 procent.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl