fot. flickr.com

Senat: banki i frankowicze podzielą się po połowie

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zdecydowała, że koszty przewalutowania kredytów frankowych, w połowie będą ponosić banki, a w połowie kredytobiorcy. W wersji uchwalonej przez Sejm, 90 proc. kosztów przewalutowania kredytów we frankach miały ponosić banki.

Zdaniem senatora Grzegorza Biereckiego „dla polityków partii rządzącej interes lobby bankowego jest ważniejszy od interesu 700 tys. gospodarstw domowych Polsce”.

Senator Bierecki podkreśla, że kwestię kredytów walutowych powinno się rozwiązać poprzez uznanie je za nielegalne.

– Umowy były zawierane z naruszeniem prawa, były one zawierane w celu uzyskania nadmiernych korzyści przez jedną ze stron umowy. Wynikały one z faktów wprowadzających w błąd mieszkańców setek – tysięcy gospodarstw domowych. W związku z tym takie umowy nie mogą być w polskim systemie prawnym stosowane legalnie. Ta ustawa, która posłowie Platformy Obywatelskiej wnieśli próbuje w jakimś stopniu legalizować te umowy – zaznacza Grzegorz Bierecki.

Teraz projektem ustawy o restrukturyzacji walutowych kredytów hipotecznych zajmie się cała izba wyższa parlamentu na wrześniowym posiedzeniu.

RIRM

drukuj