Karetka dla Ukrainy

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przekazało karetkę wraz z wyposażeniem swoim kolegom na Ukrainie. To kolejna nieoceniona pomoc od Małopolski dla pogrążonej wojną Ukrainy.

Krakowskie pogotowie przy wsparciu władz wojewódzkich od dłuższego czasu współpracuje ze stroną ukraińską. Każda pomoc jest teraz na wagę złota. Tym bardziej, że Polska sama pamięta czasy, kiedy otrzymywała wsparcie w postaci karetek. Dzięki temu mogliśmy stworzyć nowy system ratownictwa medycznego, a teraz spłacać dług zaciągnięty wiele lat temu – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

Zawsze będę powtarzał, że Polska przeszła taką drogę, że mamy w pamięci walkę o wolność, 100 lat niewoli – to nas nauczyło pewnej pokory. Pomoc sąsiedzka była, jest i będzie – podkreśla Wojciech Kozak.

Ratownictwo medyczne na Ukrainie ma przed sobą ogromne wyzwania organizacyjne – mówi dyrektor Pogotowia Ratowniczego w Krakowie Małgorzata Popławska.

– W momencie, kiedy u nas system państwowego ratownictwa medycznego funkcjonuje bardzo dobrze, jest zorganizowany, możemy pomóc przekazując swoje doświadczenie i również możemy przekazywać sprzęt, bo mamy go i jest dobrej jakości, w takich ilościach, że możemy się również podzielić – zwraca uwagę Małgorzata Popławska.

Przekazana karetka jest wyposażona w defibrylator, respirator, nosze i krzesełko kardiologiczne. W dobie wojny, jaka toczy się na wschodzie Ukrainy, to bezcenna pomoc.

– W czasie wojny to jest bardzo dobre materialne poparcie, bo naprawdę jest taka sytuacja, że my nie możemy sobie pozwolić na dzień dzisiejszy kupić nowe rzeczy, kupić kosztowny ambulans – mówi prof. Włodzimierz Pokhmurski, dyrektor Centrum w Iwano-Frankiwsku.

Karetka będzie również swoistym talizmanem przyjaźni między narodami – zwraca uwagę dyrektor Centrum w Iwano Frankiwsku.

Na tej karetce będzie napisane w języku ukraińskim skąd ta karetka jest, stąd ta tradycja. Każda pomoc, jaką widzą ludzie, jest markowana. Będzie napisane, że to dar ludzi z Małopolski dla ludzi z Ukrainy – dodaje prof. Włodzimierz Pokhmurski.

To nie pierwszy taki gest solidarności województwa małopolskiego z Ukrainą. W ubiegłym roku polskie karetki dwukrotnie wyjeżdżały na Ukrainę z pomocą humanitarną – lekami, środkami opatrunkowymi i drobnym sprzętem medycznym.


TV Trwam News/RIRM

drukuj