fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] I. Arent: Instytucja skargi nadzwyczajnej jest bardzo ważna, bo to ratowanie ludzi, którzy zostali skrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości, przez nieuczciwych sędziów lub sędziów, którzy wydali złe wyroki

Instytucja skargi nadzwyczajnej jest bardzo ważna, bo to ratowanie ludzi, którzy zostali skrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości, przez nieuczciwych sędziów lub sędziów, którzy wydali złe wyroki. Często w skargach nadzwyczajnych są złe, krzywdzące wyroki. Są przykłady, że niesprawiedliwie został ktoś osądzony i wiele lat spędził w więzieniu człowiek posądzony, oskarżony i skazany za zabójstwo, którego nie popełnił. Takich spraw jest dużo – mówiła Iwona Arent, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodnicząca Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W czwartek Sejm uchwalił prezydencką nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która wydłuża termin na wnoszenie skarg nadzwyczajnych przez Prokuratora Generalnego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich, a także wprowadza zmiany w procedurze wyboru prezesów Sądu Najwyższego.[czytaj więcej]

Jak wskazała Iwona Arent, nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to bardzo ważna inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy.

– W 2017 roku z inicjatywy pana prezydenta została stworzona instytucja skargi nadzwyczajnej. Jest to ostatnia deska ratunku dla osób z niesłusznymi i już prawomocnymi wyrokami sądów. To jedyna możliwość, kiedy wyroki można by było cofnąć. To bardzo dobra inicjatywa. Jednak wyroki, które zapadły w ciągu ostatnich 20 lat to był okres przejściowy, w którym termin składania i rozpatrywania skarg nadzwyczajnych, które zapadły w ciągu ostatnich 20 lat, obowiązywałby do 3 kwietnia 2021 roku. A pozostało ok. 7 tys. skarg nadzwyczajnych nierozpatrzonych, czyli tzn., że 7 tys. osób i ich rodzin czeka na odmienienie wyroków, które zapadły w ich sprawach. Bardzo dobrą propozycją była nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym dot. skargi nadzwyczajnej pana prezydenta, żeby przedłużyć okres rozpatrywania skarg. Myślę, że to jest ogromny sukces dla wszystkich Polaków, którzy są pokrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości i będą mogli dochodzić sprawiedliwości przez złożenie skargi nadzwyczajnej – wskazała przewodnicząca Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Gość Radia Maryja podkreśliła, że „instytucja skargi nadzwyczajnej jest bardzo ważna, bo to ratowanie ludzi, którzy zostali skrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości, przez nieuczciwych sędziów lub sędziów, którzy wydali złe wyroki”.

– Często w skargach nadzwyczajnych są złe, krzywdzące wyroki. Są przykłady, że niesprawiedliwie został ktoś osądzony i wiele lat spędził w więzieniu człowiek posądzony, oskarżony i skazany za zabójstwo, którego nie popełnił. Takich spraw jest dużo. Spotkałam się w swoim biurze ze sprawami, które ewidentnie w odczuciu ludzkim ukazują pokrzywdzone osoby. Prawo polskie do tej pory było takie, że jeżeli zapadł prawomocny wyrok, to nie można go było w żaden sposób ruszyć. Właśnie dzięki instytucji skargi nadzwyczajnej dzisiaj jest możliwość, żeby poprawić błędy sędziów, zamierzone czy niezamierzone, ale błędy sędziów – zauważyła Iwona Arent.      

– Pan mec. Lech Obara i [Stowarzyszenie Patria Nostra] wykonali ogromne działania, apelując, interweniując, prosząc pana prezydenta o pomoc ws. instytucji skargi nadzwyczajnej – dodała polityk.

Tak jak w ubiegłym roku również i w tym emeryci otrzymają trzynastą emeryturę. Rząd pracuje nad zmianami dotyczącymi tego świadczenia. „Trzynastka” ma być wypłacona w kwietniu. [więcej]

https://twitter.com/prezydentpl/status/1365227231031795712

Poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreśliła, że w 2021 roku ma być wypłacona także czternasta emerytura.

– Trzynasta emerytura ma być wypłacona w kwietniu, więc to będzie zastrzyk gotówki dla naszych emerytów. Trzynasta emerytura będzie wypłacana bez żadnego progu wysokości minimalnej emerytury. Natomiast czternasta emerytura będzie wypłacona w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia. Próg dochodowy będzie wynosił wysokość minimalnej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto. Być może już w listopadzie zaczną się wypłaty czternastych emerytur. Odrzuciliśmy poprawki Senatu, ponieważ w poprawkach wnoszono, że wypłata ma być nie z [Funduszu Solidarnościowego], a z [Funduszu Ubezpieczeń Społecznych]. Natomiast w tym celu powołany jest właśnie Fundusz Solidarnościowy, który ma wspierać m.in. działania legislacyjne i takie inicjatywy. Nie było konieczności ani potrzeby, by zmienić źródło wypłaty. Senat również chciał, żeby było bez progu dochodowego, jednak wiadomo, że państwo polskie też nie jest w stanie wszystkim wypłacić czternastej emerytury, bo jest wiele tarcz finansowych, pomocy, miliardy złotych włożono w pomoc dla przedsiębiorców, żeby ratować ich w ciężkim czasie kryzysu. Budżet jest w pewien sposób ograniczony. Najbiedniejsi emeryci, którzy otrzymują najmniej emerytury, będą mieli większą czternastkę. Myślę, że jest to sprawiedliwe – podkreśliła Iwona Arent.

Gość audycji „Aktualności dnia” wskazała, że w 2021 roku będzie najwyższa od 10 lat waloryzacja emerytur i rent.

– To jest sukces i rządu Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy i wszystkich, bo mamy wpływ podczas wyborów na rządzących i podejmowane przez nich decyzje – dodała polityk.        

Całą rozmowę z udziałem Iwony Arent z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl