fot. Adam Guz/KPRM

Premier M. Morawiecki przedstawił szczegóły dot. Krajowego Planu Odbudowy

Premier RP Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Jednocześnie rozpoczęły się konsultacje społeczne dokumentu.

W grudniu 2020 roku przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się ws. wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek krajów UE po epidemii.

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Część tych środków będzie pochodziła z pożyczek, które zaciągnie UE.

Pieniądze będą przeznaczone na inwestycje w cyfryzację, innowacyjność, zielony transport, środowisko i ochronę klimatu.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że pierwszym filarem [Krajowego Planu Odbudowy] jest podniesienie innowacyjności naszej gospodarki.

– Co to jest produktywność i wydajność? Co to jest konkurencyjność? To terminy ekonomiczne prowadzące do tego, że życie poszczególnych obywateli, pracowników dzięki wyższej wydajności i produktywności może być lepsze. Zależy nam, żeby Polacy więcej zarabiali, żeby praca Polaków była jak najbardziej produktywna, żeby jak najwięcej zarabiali i inwestowali w polską gospodarkę – wskazał Mateusz Morawiecki.

Rząd musi przekazać Krajowy Plan Odbudowy do Komisji Europejskiej do 30 kwietnia 2021 roku. Jednocześnie Warszawa prowadzi nieformalne konsultacje nad dokumentem z Brukselą.

RIRM

drukuj