fot. twitter.com/michaldworczyk

Premier Morawiecki uczcił 90. urodziny powstańca warszawskiego ppłk. prof. Majkowskiego

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z ppłk prof. nauk medycznych Jerzym Majkowskim ps. Czarny – powstańcem warszawskim, kawalerem Krzyża Walecznych i jednym z bohaterów akcji MON Rycerze Biało-Czerwonej – poinformowała w poniedziałek na Twitterze Kancelaria Premiera.

„Wraz z PMM złożyliśmy życzenia z okazji 90tych urodzin ppłk prof. Jerzemu Majkowskiemu ps. Czarny. Powstaniec Warszawski, kawaler Krzyża Walecznych, wiceprezes ŚZŻAK, niestrudzony wychowawca młodzieży. Panie Pułkowniku dziękujemy i 200 lat!” – napisał na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Jerzy Majkowski urodził się w 1928 r. W konspiracji działał od 1942 r. W czasie Powstania Warszawskiego miał 16 lat. Walczył na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu. Po powstaniu trafił do niewoli niemieckiej. W 1947 r. powrócił do Polski, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Prof. Majkowski jest członkiem zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Prof. Majkowski jest też bohaterem organizowanej przez MON kampanii „Rycerze Biało-Czerwonej”, która ma przybliżać młodemu pokoleniu podejmowaną podczas II wojny światowej walkę o wolność. W listopadzie ubiegłego roku był jednym z weteranów AK, którzy symbolicznie przekazali przedstawicielom Wojsk Obrony Terytorialnej pierwsze karabinki typu Grot.

PAP/RIRM

drukuj