Premier: Powinniśmy docenić gigantyczną pracę, jaką wykonują panie z Kół Gospodyń Wiejskich

Żyjemy w wolnym państwie i możemy sami urządzać nasz polski dom, dlatego powinniśmy docenić wreszcie gigantyczną pracę, jaką wykonały – i nadal wykonują – Panie z Kół Gospodyń Wiejskich – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do Kół Gospodyń Wiejskich.

„Wsi spokojna, wsi wesoła! Który głos twej chwale zdoła? – zastanawiał się prawie 500 lat temu wielki polski patriota Jan Kochanowski, a jego pytanie jest nadal aktualne” – podkreślił w liście premier.

Dodał, że obecnie również „nie sposób przecenić roli mieszkańców wsi w wielkim dziele, jakim było zachowanie i pielęgnowanie polskiego ducha i polskich tradycji, zwłaszcza w trudnych czasach zaborów i burz dziejowych, których nie szczędził polskiej ziemi XX wiek”.

Mateusz Morawiecki zauważył, że w tym wielkim dziele zachowania polskiej tożsamości kulturowej ważną rolę odegrały Koła Gospodyń Wiejskich, których – jak zaznaczył – początek datuje się na 1866 rok.

„To dzielne gospodynie z polskich wsi dbały o to, by spuścizna ich matek i babć nie przepadła w mroku dziejów, by nie naruszyły jej zakusy zaborców, by nie zasypał jej wojenny kurz, by nie wykrzywił komunizm swoją nieludzką ideologią. Dziś, kiedy żyjemy w wolnym państwie i możemy sami urządzać nasz polski dom, powinniśmy docenić wreszcie gigantyczną pracę, jaką wykonały – i nadal wykonują – Panie z Kół Gospodyń Wiejskich” – napisał szef rządu

Zwracając się do pań z Kół Gospodyń Wiejskich premier podkreślił, że Koła, w których działają mają piękną i wielką historię, „ale jeszcze więcej do zrobienia”.

„Dziś, w wolnej Polsce, wciąż potrzebujemy Waszej pracy, Waszych umiejętności, Waszego doświadczenia i Waszego wsparcia w zachowywaniu naszej ojczystej kultury i obyczajów. Bo Polska potrzebuje dobrego gospodarza – ale tak samo potrzebuje dobrej Gospodyni” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Dodał, że rząd, na którego czele ma zaszczyt stać skierował niedawno do Sejmu projekt ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich.

„W którym zawarliśmy bardzo konkretne – finansowe i administracyjne – narzędzia wsparcia Waszej działalności” – zaznaczył premier.

Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o realną pomoc finansową.

„Od 3 do 5 tys. złotych na start, ale także ulgi podatkowe, bezpłatna obsługa prawna, ułatwienia formalne. I pełna swoboda wyboru – albo działalność w dotychczasowej formie, albo na nowych, łatwiejszych zasadach” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że buduje państwo solidarne.

„Budujemy Polskę, która chce wspierać i doceniać wszystkie swoje obywatelki i wszystkich obywateli, a zwłaszcza takie osoby jak Wy, których aktywność przyczynia się do umacniania więzi społecznych, do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, do kształtowania następnych pokoleń Polaków, dumnych ze swoich korzeni i swojego dziedzictwa” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

„Raz jeszcze dziękuję Paniom za wielką i ciężką pracę dla Waszych małych ojczyzn i dla naszej wspólnej Ojczyzny. Dla Polski. Z wielką radością wspominam spotkania z Kołami Gospodyń Wiejskich w wielu miejscowościach, na jakich miałem zaszczyt w ostatnich tygodniach gościć. Mam nadzieję, że wsparcie wprowadzane przez mój rząd zostanie przez Panie powitane jako pierwszy krok dla wynagrodzenia wspaniałego trudu, jakie przez dziesięciolecia włożyły wiejskie gospodynie w krzewienie miłości i szacunku do wszystkiego, co polskie. Krok pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Chcemy, żeby wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich miało stały, systemowy charakter, by w pełni docenić pracę, jaką Panie wykonują. I daję Paniom moje słowo, że takie wparcie zapewnimy – i w rządzie, i w samorządach” – podkreślił w liście premier.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl