fot. twitter.com/GUS_STAT

GUS: Tempo wzrostu gospodarczego Polski najwyższe od 11 lat

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2018 r. o 5,1 proc. Tempo wzrostu gospodarczego Polski osiągnęło w 2018 r. poziom najwyższy od 2007 r. Dla porównania, w 2017 roku było to 4,8 proc. – tak wynika z szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Motorem wzrostu polskiej gospodarki – jak wskazują ekonomiści – pozostał w 2018 r. bardzo szybko rosnący popyt wewnętrzny.

Rekordowy wzrost PKB cieszy, jednak trochę niepokojący jest fakt, że jest to głównie oparte o konsumpcję – mówił prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.

– Rząd lubi konsumpcję, ponieważ z tego (płynie) VAT. Trzeba to bardziej równoważyć inwestycjami. Na szczęście w trzecim kwartale 2018 r., po załamaniu inwestycji w 2016 r., one znowu ruszyły. Miejmy nadzieję, że będą trochę równoważyć tę konsumpcję i wtedy tę sytuację ekonomiczną jeszcze przez jakiś czas da się utrzymać, jednak wieczne to nie będzie. Są cykle koniunkturalne i w którymś momencie to spowolnienie gospodarcze nastąpi. Mam nadzieję, że ono nie będzie jakieś głębokie. Niemcy się do tego dość mocno przygotowują, a polska gospodarka jest tak bardzo związana z niemiecką, że one praktycznie poruszają się w podobnych cyklach koniunkturalnych – tłumaczył Cezary Kaźmierczak.

Z danych GUS wynika, że w 2018 r. popyt krajowy wzrósł o 5,3 proc., natomiast inwestycje o 7,3 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl