fot. flickr.com

Rosja i USA nie osiągnęły postępu w sprawie INF

Rosja i Stany Zjednoczone nie osiągnęły postępu w rozmowach na temat sporu dotyczącego traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu INF.

Rosji i USA nie udało się osiągnąć postępu w sprawie likwidacji systemów INF. Umowa w sprawie pocisków wisi zatem na włosku. W ocenie Moskwy rozpoczyna się teraz kolejny etap, czyli etap wstrzymania przez Stany Zjednoczone swych zobowiązań w ramach INF. Relacjonując przebieg rozmów z amerykańskich przedstawicielem, wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow zarzucił Amerykanom, że zajęli nadzwyczaj ostre, ultymatywne stanowisko. Wiceszef MSZ Rosji oświadczył także, że stanowisko USA jest dowodem na to, iż 60-dniowy termin, który wcześniej wyznaczyły, miał na celu jedynie „osłonę” już podjętej decyzji o wycofaniu się z INF.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR – Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow – w 1987 r. w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj