Rosja zaprzecza zbombardowaniu syryjskiego szpitala

Federacja Rosyjska stanowczo zaprzeczyła w czwartek doniesieniom, że jej samoloty zbombardowały syryjski szpital, w którym zginęło 13 osób, o czym informowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

„Chcę zdementować wszystkie te informacje” – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

„Często publikowane są przez Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka fałszywe informacje przytaczane jako źródło” – uznała. Ironizowała przy tym, że „bardzo łatwo donosić o tym, co się dzieje w Syrii z Londynu”. Skrytykowała też fakt, że „liczne media posługują się wiadomościami tej organizacji pozarządowej jako wiarygodnym i solidnym źródłem, nawet jeśli w ostatnich dniach wiele jego informacji zostało zdementowanych”.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka – opozycyjna organizacja z siedzibą w Wielkiej Brytanii, ale dysponującej siecią informatorów w Syrii – poinformowało we wtorek, że rosyjskie bomby spadły na szpital w prowincji Idlib, zabijając co najmniej 13 osób. Według agencji AFP od rozpoczęcia niespełna miesiąc temu ofensywy Rosji w Syrii co najmniej trzy szpitale zostały zbombardowane przez rosyjskie lotnictwo.

W czwartek brytyjski dziennik „The Guardian” poinformował, że wśród ofiar rosyjskich nalotów na szpital w Sarmin w prowincji Idlib, gdzie toczą się obecnie ciężkie walki, znaleźli się oprócz pacjentów także lekarze i personel medyczny. Ocaleni i świadkowie relacjonują, że szpital został trafiony przez rosyjskie samoloty dwukrotnie.

Lekarze na rzecz Praw Człowieka (PHR) działający w Syrii poinformowali, że od początku protestów przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada, które wybuchły w marcu 2011 roku udokumentowano 307 ataków na placówki medyczne, w wyniku których śmierć poniosło 670 lekarzy i pracowników medycznych. „Za 90 proc. tych ataków odpowiedzialne są syryjskie siły reżimowe, a każdy z nich jest zbrodnią wojenną” – podkreśla PHR. Dyrektorka PHR Widney Brown powiedziała, że Rosja idzie w ślady reżimu Asada.

Rosyjskie samoloty za zgodą Damaszku, którego głównym sojusznikiem jest Moskwa, codziennie bombardują kilkadziesiąt celów w Syrii. Według Rosji naloty skierowane są dżihadystyczne Państwo Islamskie i Front Al-Nusra, będący syryjskim odgałęzieniem Al-Kaidy. Jednak według źródeł zachodnich Rosjanie bombardują także pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem Asada.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl