Gospodarka w dobrej kondycji

Polska należy do krajów, które najlepiej przechodzą kryzys w Unii Europejskiej – nie było gwałtownego bezrobocia. O kondycji polskiej gospodarki mówili wspólnie w czwartek minister rodziny Marlena Maląg i prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński.

Rząd powtarza, że poprzez impuls fiskalny ze strony państwa, w czasie epidemii udało się uratować nawet 6 mln miejsc pracy.

– Ponad 137 mld zł przekazanych poprzez tarczę antykryzysową, finansową, pomocową właśnie po to, żeby ratować polską gospodarkę, bo zarówno pracownicy, jak i pracodawcy to naczynie powiązane – podkreślała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Polska jest na drugim miejscu w Unii Europejskiej po Czechach, jeżeli chodzi o stopę bezrobocia – wynosi ono 6,1 procent. Według prognoz Komisji Europejskiej, nasz kraj w 2020 roku zanotuje najłagodniejszy spadek PKB wśród państw Unii Europejskiej, a mamy do czynienia z najgłębszym i najsilniejszym od stu lat kryzysem.

– Żaden kryzys tak mocno w tak krótkim czasie nie dotknął całej gospodarki światowej. Tu Polska wyraźnie pokazuje, że naprawdę doskonale sobie radzi – zaznaczył Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Dobrym przykładem firmy, która poradziła sobie z kryzysem, jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

– Nasze wyniki finansowe, szczególnie jeśli chodzi o zyski za drugi kwartał, za całe pierwsze półrocze, są nie tylko najwyższe w historii naszej firmy, ale w ogóle są najwyższe w historii polskiej giełdy. Tego dokonaliśmy właśnie w okresie pandemii koronawirusa – mówił prezes PGNiG.

PGNiG wsparło finansowo i rzeczowo ok. 20 szpitali w walce z koronawirusem. Pomoc trafiła m.in. do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego, a także Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Spółka dofinansowała również wysyłkę środków dezynfekujących do placówek ochrony zdrowia na Ukrainie i w Mołdawii.

TV Trwam News

drukuj