fot. PAP/Paweł Supernak

Min. J. Gowin: Jeżeli będzie taka potrzeba, doprecyzujemy przepisy dot. ograniczenia działalności gospodarczej w czasie pandemii

Wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin nie wyklucza doprecyzowania przepisów, na mocy których ograniczono działalność gospodarczą w czasie pandemii.

Sanepid nakłada kary administracyjne na przedsiębiorców, którzy łamią zakazy wprowadzone na mocy rozporządzeń. Niektórzy zdecydowali się wznowić działalność.

Sprawy kończą się w sądach, a orzecznictwo w tej sprawie nie jest jednakowe. Część przedsiębiorców wygrywa sprawy. Na konferencji prasowej do tej kwestii odniósł się wicepremier Jarosław Gowin.

– W ocenie rządu przepisy są jednoznaczne. Rzeczywiście zauważamy wykładnie sądów, która jest różna. Część sądów przyznaje rację instytucjom państwowym, a część  przedsiębiorcom. Jeżeli będzie taka potrzeba, przeanalizujemy te przepisy pod kątem ich ujednoznacznienia. Chcę Państwu powiedzieć, że fundamentem demokratycznego państwa jest niezależność sądów i tutaj w postanowieniach rządu jest pełen szacunek do tych niezależnych wyroków sądowych – mówił Jarosław Gowin.

Rząd wprowadził narodową kwarantannę 28 grudnia ub.r. Zamknięte są m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych i stoki narciarskie.

Restrykcje przedłużono do końca tego miesiąca. Władze nie pozostawiają przedsiębiorców bez pomocy. Uruchomiono szereg instrumentów wsparcia.

 

RIRM

drukuj