fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Drugi etap odmrażania gospodarki

Galerie handlowe, instytucje kultury oraz gabinety rehabilitacyjne zostały otwarte – weszliśmy w drugi etap odmrażania gospodarki. Ciągle obowiązują jednak specjalne środki ochrony – rękawiczki i maseczki.

Rozpoczął się drugi etap znoszenia społecznych ograniczeń.

– Jeżeli Ministerstwo zaproponowało właściwe utrzymywanie odległości między ludźmi, zasłanianie nosa i ust maseczką, okularami oczu, widząc skuteczne podporządkowanie się prawie wszystkich tym zleceniom, możemy sobie pozwolić na dalszy krok – wyjaśnił epidemiolog dr Zbigniew Hałat.

Od poniedziałku otwarte są m.in. sklepy budowlane, meblarskie oraz galerie handlowe. Do obiektu może wejść jedna osoba na piętnaście metrów kwadratowych. Klientów obowiązują takie same zasady, jak w sklepach spożywczych.

– Maski są, odległość zachowana, gastronomia nie jest otwarta, więc moim zdaniem jest dobrze – ocenił pan Maciej.

– Jeszcze kilka sklepów jest zamkniętych, ale radość z zakupów – taka jak była – powiedziała pani Maria.

Handlowe godziny dla seniora zostały uchylone. Zdania na temat znoszenia restrykcji są podzielone.

– Ja uważam, że za wcześnie – stwierdziła pani Justyna.  

– Uważam, że trzeba ostrożnie się zachowywać, wtedy będzie wszystko w sam raz – mówiła pani Ewa.

Najważniejsze to zachować spokój i bezpieczeństwo.

– Nie, nie boimy się. Mamy maseczki, wszystko dobrze – zapewniła pani Natalia.

Od dziś czynne są także hotele i miejsca noclegowe. Muszą one jednak spełniać odpowiednie wymogi. Pokamedulski klasztor w Wigrach pracuje nad tym, by jak najszybciej przyjąć pierwszych gości.

– Staramy się nasz ośrodek przygotować, także mamy nadzieję, że te parę dni potrzebujemy, żebyśmy wszystko dostosowali do tych potrzeb i wymogów Sanepidu, żeby każdy, kto tu teraz będzie przyjeżdżał, czuł się przede wszystkim bezpiecznie – podkreślił prezes Fundacji Wigry Pro ks. Jacek Nogowski.

Działalność wznowiły także muzea, galerie sztuki, biblioteki oraz księgarnie. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński symbolicznie otworzył w poniedziałek Zamek Królewski w Warszawie.

– Ta nowa normalność, bo tak nazywamy ten czas, jest także nową normalnością dla polskiej kultury. Instytucje, które mogą funkcjonować w nowym reżimie sanitarnym, będą systematycznie otwierane – zapowiedział Piotr Gliński.

Tak samo gabinety rehabilitacyjne. Przez ostatnie dwa miesiące wielu specjalistów udzielało telefonicznych konsultacji. W końcu pacjenci mogą skorzystać z normalnego zabiegu.

– Zabezpieczenie pacjentów jest dla nas najważniejsze, oprócz tego, że pomagamy im fizycznie – oznajmiła rehabilitant Jolanta Polak.

Rząd otworzył także granice dla pracowników i uczniów transgranicznych. Po powrocie do kraju nie będą musieli przechodzić czternastodniowej kwarantanny. Pamiętajmy jednak, że stosując się do wytycznych, dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także naszych bliskich.

– Wchodząc do domu handlowego, galerii handlowej, przechodząc między stoiskami, starajmy się jak najmniej rozmawiać. Jednak ten aerozol, który jest we wspólnym powietrzu oddechowym, jest oczywiście dużo większy, kiedy rozmawiamy, nawet przez maseczkę – wyjaśnił dr Zbigniew Hałat.

Konferencja Episkopatu Polski apeluje o zwiększenie liczby wiernych w kościołach. Od dwóch tygodni do świątyni może wejść jedna osoba na piętnaście metrów kwadratowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl