By Pudelek (Marcin Szala) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14741565

W kopalni Bolesław Śmiały ruszą dziś badania przesiewowe na obecność Covid–19  

Dziś ruszą badania przesiewowe na obecność Covid–19 wśród załogi kopalni Bolesław Śmiały należącej do Polskiej Grupy Górniczej. Przebadanych zostanie w sumie około 1,9 tys. górników. Testy zakończą się w sobotę. Wśród badanych będą nie tylko górnicy, ale również pracownicy firm usługowych współpracujących z zakładem.

Bolesław Śmiały jest jedną z kopalń Polskiej Grupy Górniczej, która od jutra do 3 lipca wstrzymuje lub znacząco ogranicza wydobycie węgla. To odpowiedź na rozprzestrzenianie się koronawirusa na Śląsku.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin wskazał na antenie Radia Maryja, że w lipcu górnicy powinni już bezpiecznie wrócić do pracy.

– Te trzy tygodnie to jest okres, kiedy właściwie każdy zarażony – bo przecież 97 procent tych zarażonych na Śląsku nie ma żadnych objawów – po prostu się „wychoruje” i przestanie już kogokolwiek zarażać. Mając na względzie bezpieczeństwo górników, ich rodzin, przede wszystkim osób starszych w tych rodzinach, ta decyzja musiała być podjęta i z pełną świadomością, że to jest decyzja trudna tę decyzję podjęliśmy, ponieważ ona daje ogromną szansę, że po tych 3 tygodniach kopalnie będą mogły bez przeszkód  wrócić do normalnej pracy i to z taką już niemalże pełną obsadą osobową. Będziemy mogli mówić o tym, że te ogniska zostały po prostu zlikwidowane –  zaznaczył Jacek Sasin.

Do końca tygodnia planowane jest blisko 17 tys. badań przesiewowych wśród górników. W okresie zamknięcia kopalń, pracownicy otrzymają wynagrodzenie postojowe. Z opublikowanych w środę danych sanepidu wynika, że na Śląsku potwierdzono dotąd ponad 10 tys. przypadków koronawirusa. Blisko 2600 osób wyzdrowiało, a 252 zmarły.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl