fot. twitter.com/marekpietrzak76

[TYLKO U NAS] Płk M. Pietrzak o znoszeniu obostrzeń: Zwracajmy uwagę na to, żeby nadal przestrzegać zaleceń

Zwracajmy uwagę na to, żeby nadal przestrzegać zaleceń, aby nosić maseczki i bez potrzeby nie pojawiać się w takich dużych skupiskach zwłaszcza w przypadku osób starszych, które mają podwyższone ryzyko zachorowania. Wiemy, że w mniejszych miejscowościach rzeczywiście są takie gminy, powiaty, miejscowości, gdzie w ogóle nie ma zakażonych osób lub nie są zidentyfikowane – powiedział pułkownik Marek Pietrzak, rzecznik WOT, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Od dzisiaj znoszone zostają kolejne obostrzenia. Głos w tej sprawie zabrał pułkownik Marek Pietrzak, rzecznik WOT.

– Po pierwsze pamiętajmy o tym, żeby nie wychodzić bez potrzeby i nie pojawiać się w tych większych skupiskach (…). Zwracajmy uwagę na to, żeby nadal przestrzegać zaleceń, aby nosić maseczki i bez potrzeby nie pojawiać się w takich dużych skupiskach zwłaszcza w przypadku osób starszych, które mają podwyższone ryzyko zachorowania. Wiemy, że w mniejszych miejscowościach rzeczywiście są takie gminy, powiaty, miejscowości, gdzie w ogóle nie ma zakażonych osób lub nie są zidentyfikowane. Miejmy świadomość, że może właśnie bezobjawowo ta choroba przebiega u niektórych osób, dlatego te osoby w podwyższonej grupie ryzyka, zwłaszcza starsze, nadal dmuchają na zimne – wskazał pułkownik Marek Pietrzak.

Jedna ze słuchaczek zapytała o kwestię noszenia maseczek w restauracjach.

– Maseczki nosimy na zewnątrz oraz w miejscach, które są miejscami publicznymi, a więc w sklepach, centrach handlowych, czyli niejako pod dachem, ale w miejscach gdzie jest bardzo dużo osób, więc tutaj takie tłumaczenie niejako wykracza poza przyjęte zasady. Jeżeli chodzi o restauracje, to powiem szczerze, że nie zagłębiałem się aż tak bardzo w temat, żeby powiedzieć, czy podczas pobytu w restauracji musimy być w maseczce. Restauracje wprowadziły pewne obostrzenia dotyczące liczby osób na daną powierzchnie oraz odległości między stolikami i to są właśnie te obostrzenia, które mają niejako zabezpieczyć osoby, które są w środku. W tym wypadku maseczki wydają się być niepotrzebne, a wręcz przeszkadzające – powiedział rzecznik WOT.

Kolejna słuchaczka zapytała o możliwość zagrzybienia organizmu, które miałoby być spowodowane noszeniem maseczek.

– Wielokrotnie o tym rozmawialiśmy i ta jesień oraz zagrzybienie też często się pojawiają w pytaniach radiosłuchaczy. Ja powiem, że od wielu lat pracuję w zawodzie, a specjalizacja, w której pracuję wymaga noszenia maseczki właściwie nieustannie w pracy. Te maseczki są w odpowiedni sposób wymieniane, to są maseczki jednorazowego użytku, które Państwo też możecie zakupić. Nie nosimy tej maski zbyt długo, nie pozwalamy, żeby na niej znajdowało się zbyt dużo bakterii i wirusów. Oczywiście te, które pochodzą z naszej jamy ustnej, one będą się na niej osadzać niezależnie od tego czy to będzie maseczka chirurgiczna czy inne maski, to niestety te bakterie i wirusy będą się osadzały, dlatego warto pamiętać o higienie jamy ustnej, a więc stanie naszej jamy ustnej, wtedy tych bakterii i wirusów będzie się znajdowało mniej. Pamiętajmy, żeby w odpowiednim czasie te maskę zmienić – podsumowała Aneta Trzcińska, żołnierz 13. Śląskiej Brygady WOT.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem żołnierzy WOT można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj